PMDD – הרבה יותר מ-PMS אבחון, גורמים וטיפול

ס' בת 27, הגיעה אלי לטיפול כשהיא שרויה בסבל רב. החיים שלה, לדבריה מחולקים לשניים. מהיום שבו היא מקבלת את הווסת עד לביוץ היא אדם אופטימי, שמח, בריא, פעיל ורגוע. החל מהביוץ ועד לקבלת הווסת היא מרגישה שהיא הופכת למפלצת – דיכאונית, שלילית, נטולת אנרגיות וסובלת משלל מכאובים בכל חלקי גופה.

עד לפני מספר שנים היו פוטרים את מצבה של ס' כתסמונת קדם וסתית (PMS) קשה מהרגיל אך בשנים האחרונות החלה הרפואה להכיר בכך שמדובר בסוג אחר של הפרעה הורמונאלית-עצבית המכונה PMDD (premenstrual dysphoric disorder). מעריכים ש2-10% מהנשים בגיל הפוריות סובלות מ-PMDD ברמות חומרה שונות.

כיצד מאבחנים PMDD?

אישה תוגדר כסובלת מ-PMDD כאשר היא סובלת באופן קבוע מחמישה לפחות מבין אחד עשר הסימפטומים שלהלן, אך ורק בשלב הלוטאלי של המחזור (מיום הביוץ ועד לקבלת הווסת) – סימפטומים שקיימים גם לאחר קבלת המחזור לא נספרים.
 1. מצב רוח ירוד מאוד, תחושת חוסר תקווה וחוסר הערכה עצמית
 2. חרדה, מתח, תחושה שאת כל הזמן "על הקצה".
 3. התפרצויות בכי או עצב קשה פתאומיות ובלתי נשלטות
 4. תחושות קשות של כעס ועצבים, נטייה לריב עם כולם.
 5. חוסר עניין בפעילויות השוטפות בחיים (עבודה, לימודים, תחביבים)
 6. תחושה של קושי להתרכז
 7. תשישות קשה, העדר מוחלט של אנרגיה
 8. הפרעות שינה – שינה מוגברת או נדודי שינה
 9. שינוי משמעותי בתאבון – תאבון מוגבר או כמיהה חזקה למזונות מסוימים
 10. תחושה שאת בחוסר שליטה מוחלט על חייך
 11. סימפטומים פיזיים כמו רגישות או נפיחות בשדיים, כאבי ראש, כאבי מפרקים

גורמים

הגורמים לתסמונת אינם ברורים עדיין. מעריכים כי יש כאן שילוב של גורמים סביבתיים, רגשיים, חברתיים וביולוגיים. נראה שלנשים שסבלו בעבר מדיכאון, או שמישהו ממשפחתן סבל או סובל מדיכאון יש נטייה גבוהה יותר לסבול מ-PMDD.
ההסבר הביולוגי המוביל הוא שילוב של חוסר איזון הורמונאלי וחוסר בסרוטונין. גם תרופות אנטי דכאוניות המעלות את רמת הסרוטונין במח, וגם תרופות הורמונאליות המבטלות את פעילות ההורמונים הנשיים הוכחו כיעילות להפחתת רמת החומרה של הסימפטומים.

טיפול תרופתי קונבנציונלי

הקו הראשון של הטיפול הקונבנציונלי יהיה בדרך כלל תרופות נוגדות דיכאון מסוג SSRI (לדוגמא – פרוזאק), שניתנות במינון נמוך רק בשלב הלוטאלי (מביוץ ועד לווסת). מתן התרופה רק בשלב הלוטאלי הוכח כיעיל בטיפול בסימפטומים והוא מצמצם את תופעות הלוואי יחסית ללקיחה שוטפת של התרופה (תופעות לוואי בולטות של שימוש ב-SSRI הן כאבי ראש, הפרעות שינה, הפרעות עיכול, הפרעות בתפקוד מיני).
אם אין הטבה עוברים להשתמש בתרופות מסוג בנזודיאזפינים כמו אלפרוקס במינונים נמוכים ורק בשלב הלוטאלי. מדובר בתרופה ממכרת בעלת תופעות לוואי קשות יחסית (עייפות קשה, חוסר יציבות, הפרעות עיכול, פריחות בעור) ולכן משתמשים בה רק כאשר לא מצליחים להשיג הטבה באמצעים אחרים.
אם התרופות נוגדות הדיכאון נכשלו, עוברים לטיפול הורמונאלי. גלולות למניעת הריון לא הוכחו כמועילות לשיפור הסימפטומים של PMDD ולכן האופציה היא תרופות המדכאות את המערכת ההורמונאלית הנשית לחלוטין. לתרופות הללו תופעות לוואי רבות הכוללות חוסר ביוץ ותופעות "גיל המעבר" כמו גלי חום, יובש בנרתיק, הזעות מרובות, סיכון מוגבר לבעיות לב ועוד. השימוש בתרופות הורמונאליות נועד למצבים חמורים מאוד בהם אף אחד מהטיפולים לא עזר והאישה סובלת כל כך שהיא מעדיפה להסתכן בתופעות הלוואי החמורות של התרופה ובתנאי שתופעות ה-PMDD יחלפו.

טיפול טבעי ב-PMDD

מטרת הטיפול הטבעי ב-PMDD הינה לטפל במכלול הגורמים המביאים לתסמונת אצל אישה ספציפית ולפתור את הבעיה מהשורש, כשהדגש הוא טיפול באישה הסובלת מהסימפטומים ולא טיפול בתסמונת כתסמונת. הטיפול יתבצע בצורה דומה גם אם לא אובחן PMDD אלא PMS קשה או חמור במיוחד.

הטיפול מתמקד במספר תחומים:
 • יצירת איזון הורמונאלי
 • הגברת רמת הסרוטונין במח באופן טבעי
 • הפחתת מתחים
 • המנעות מגורמים סביבתיים ותזונתיים העלולים להגביר את הסימפטומים

בניגוד לטיפולים התרופתיים, הטיפול הטבעי מגביר את החיוניות הטבעית, משפר את הבריאות הכללית ומסייע למניעה של מחלות בעתיד.

כיצד מתבצע הטיפול הטבעי?

לאחר תשאול ואבחון מעמיק מותאמת לכל מטופלת תוכנית אישית המורכבת ממספר גורמים:
 • תזונה מותאמת אישית, על פי עקרונות הנטורופתיה, המגבירה רכיבים תזונתיים מועילים ומפחיתה רכיבים תזונתיים שיכולים להגביר את הסימפטומים. לדוגמא – איזון של חומצות השומן החיוניות ויחס גבוה של אומגה-3 לעומת אומגה-6 יכולים לשפר משמעותית את מצב הרוח. הפחתה של קפאין וסוכר מזוקק יכולה לסייע במניעת חרדות ועצבנות וכדומה.
 • התאמה אישית של צמחי מרפא ותוספי תזונה. מחסור בויטמינים או מינרלים שונים יכול להיות המקור לתסמונת כולה וטיפול ספציפי בחסרים יכול להביא לשיפור ניכר בתסמונת. הצמח "שיח אברהם" המשמש ברפואת הצמחים לאיזון הורמונאלי הוכח מחקרית כמועיל לשיפור הסימפטומים של PMDD ללא תופעות לוואי וכמוהו גם נטילה של ויטמין B6. הצמח היפריקום הוכח במחקרים רבים כיעיל לפחות כמו תרופות מסוג SSRI במצבי דכאון וחרדה וללא תופעות הלוואי האופייניות לתרופות. צמחים רבים יכולים לסייע בתחושות של נפיחות וצבירת נוזלים.
 • עיסוי בטן עיסוי הבטן בשיטת Arvigo תורם רבות ליצירת איזון הורמונאלי בגוף באופן טבעי ובנוסף, משמש כלי נח, זמין ונטול תופעות לוואי להפחתת מתחים והרגעה.
 • פעילות גופנית – פעילות גופנית היא כלי מפתח להצלחה בטיפול (טבעי או תרופתי). הליכה של כשעה, 5 פעמים בשבוע לפחות יכולה להביא בפני עצמה לשיפור ניכר ומשמעותי בסימפטומים רגשיים ופיזיים תוך שהיא תורמת תרומה משמעותית לשיפור הבריאות הכללית.

סיפורה של ס'

ס' שמחה לגלות שלסבל שלה יש שם. עד עכשיו היא הרגישה מפונקת, כי הרי כמעט כולן סובלות מ-PMS ולאף אחת זה לא משבש את החיים. נדמה כי הידיעה שיש עוד נשים כמוה הקלה עליה מאוד את התמודדות.
היא התבקשה להפסיק לשתות קפה ומשקאות מכילים קופאין, קיבלה תפריט תזונתי, הנחיה להגברת הפעילות הגופנית, תוספת של אומגה 3, ופורמולת צמחים אותה נטלה בשבועיים שאחרי הביוץ ולפני הווסת.
ההקפדה על הוראות התזונה והפעילות הגופנית הייתה לה קשה בתחילה, אך מהר מאוד היא החלה לחוש את ההשפעה של התזונה על מצבי הרוח שלה, ואת ההשפעה הישירה של ה"זיופים". התוצאות שהגיעו כבר לאחר חודש של טיפול הקלו עליה מאוד את התהליך ועד היום, כשנה אחרי היא מקפידה מאוד לשמור על עקרונות התזונה (שכמובן הותאמה מאז מספר פעמים על מנת לא ליצור מצב שבו היא חשה מקופחת או מוגבלת).
ס' עברה טיפול בעיסוי בטן מדי שבועיים, ולמדה את הטכניקה לעיסוי עצמי שעזרה לה מאוד בהתמודדות עם המתחים והקשיים של היום-יום.
לאחר ארבעה וחצי חודשים מתחילת הטיפול הרגישה ס' שחייה השתנו. התזונה והפעילות הגופנית הפכו לחלק מאורח חייה. היא הפסיקה להחסיר ימי עבודה, הצליחה להתמיד בפרויקטים שלקחה על עצמה וגם, לראשונה בחייה, החזיקה מעמד בקשר זוגי למעלה משבועיים.