עיסוי בטן להגברת פריון האשה ושיפור תוצאות IVF

בשנת 2004 נערך בארה"ב מחקר שמטרתו לבדוק השפעה של עיסוי באיזור הבטן והאגן* על פוריות האישה באופן טבעי, וכן על ועל תוצאות הפריות מבחנה (IVF). להלן פרטי הניסוי שנערך ותוצאותיו

במהלך הניסוי קבלו 53 נשים שהוגדרו כלא פוריות סדרה של בין עשר לעשרים שעות עיסוי ממוקד באזור הבטן והאגן. 17 מתוכן קיוו להרות באופן טבעי ו 36 מהן תכננו לעבור הפריה חוץ גופית (IVF ) בתוך חמישה עשר חודשים מתחילת הניסוי. הקריטריון המרכזי להשתתפות בניסוי היה חוסר יכולת להרות במשך 12 חודשים של יחסי מין לא מוגנים. הנשים שנבחרו היו נשים שהיה חשש לגביהן שאי היכולת להרות נגרמה מהדבקויות באזור האגן כתוצאה מניתוחים, מיומות, ציסטות, דלקות, מחלות שמשפיעות על איזור האגן או תאונות שגרמו לפגיעה באזור.

תוצאות המחקר

בקבוצת הנשים שתכננו להרות באופן טבעי, מתוך 14 הנשים שסיימו את סדרת הטיפולים (גילאים 25-44, גיל ממוצע: 33.5), עשר נשים הרו בתוך שנה כשתשעה מההריונות הסתיימו בהצלחה. שלוש מתוך תשע הנשים שילדו, דיווחו על הריון טבעי נוסף בהמשך.
בקבוצת הנשים שהחלו בטיפולי הפריה חוץ גופית (IVF), היו 25 נשים שסיימו את סדרת הטיפולים (גילאים 28-44, גיל ממוצע 36). ב-33 החזרות עוברים שנערכו להן, היו 22 הריונות כשלפי הסטטיסטיקות, ללא טיפול היינו מצפים לכ-12 הריונות בלבד.

מסקנות

על פי תוצאות המחקר, עיסוי הבטן והאגן בנשים משפר משמעותית את הסיכויים להרות, הן באופן טבעי והן כהשלמה לטיפולי הפריה חוץ גופית. בהתחשב בכך שמדובר בטכניקה חיצונית ולא פולשנית בעלת תופעות לוואי זניחות, יש מקום לשקול שילוב של השיטה בטיפול בבעיות פריון.

לתקציר המחקר באנגלית (Pubmed)

* המחקר נערך בשיטת Wurn המשתמשת בטכניקות דומות לשיטת Arvigo