ניוזלטר: הפריה חוץ גופית

שלום לכולם, כמדי שנה באביב הפוריות מלבלבת, ואני שמחה ומתרגשת לשמוע על כל ההריונות והתינוקות החדשים. ברכות חמות לכל ההריוניות והאמהות הטריות. וכמובן, מאחלת לאלו מכם שעדיין מצפים בשורות טובות במהרה.
הגליון יעסוק הפעם בנושא ההפריה החוץ גופית (IVF). המידע שבהמשך מהווה רק חלק קטן ממגוון הטכניקות והתהליכים המתבצעים היום במחלקות ההפריה השונות. מטרתי בגליון זה היא להתמקד בתהליכים הבסיסיים, בטיפים ובדרכים להקלה על הקשיים השונים.

הפריה חוץ גופית הינה תהליך בטיפולי פוריות בו מפרים את ביציות האישה מחוץ לגופה ומשיבים אליה את העובר או העוברים שנוצרו. התהליך מתאים בעיקר למי שהחצוצרות שלה חסומות או חסרות, לסובלים מבעיות זרע קשות או לזוגות שניסו את כל שאר סוגי הטיפולים ללא הצלחה.

כמה מילים על תהליך ההפריה הטבעי

באופן טבעי, מייצרות רוב הנשים בשחלתן זקיק מוביל אחד בכל מחזור, בדרך כלל בכל חודש תבייץ שחלה אחרת. בעת הביוץ יוצאת הביצית מתוך הזקיק ונקלטת על ידי החצוצרה. הביצית שורדת כ-24 שעות. אם במהלך הזמן הזה הופרתה על ידי זרע (שיכול לחכות לה שם אפילו חמישה ימים) תנוע הביצית המופרית בתוך החצוצרה עד שתגיע לרחם, ואם התנאים יתאימו – תשתרש שם.

IVF על בסיס טבעי

בתחילת דרכו של התהליך, לפני כ-35 שנה, היו עוקבים אחרי תהליך הביוץ של האישה, שואבים את הזקיק המוביל שלה ומחלצים ממנו את הביצית. את הביצית היו מפרים במעבדה. את העובר – אם נוצר, היו מחזירים לרחם האישה בתקווה שישתרש שם . עם השנים החלו לשלב בתהליך חומרים הורמונליים על מנת לתזמן את התהליך ולאפשר שאיבה של יותר מזקיק מוביל אחד.
בשנים האחרונות, החלו מספר רופאים לחזור ולבצע את התהליך ללא חומרים הורמונאליים. למרות שמבחינה סטטיסטית שיעורי ההצלחה לטיפול בודד נמוכים יותר מאשר IVF על בסיס הורמונאלי, מדובר בטיפול קל בהרבה עבור האישה, שאינו טומן בחובו סיכונים להריון מרובה עוברים או גירוי יתר של השחלות. התוצאות מראות שעבור חלק מהנשים, הסיכוי להריון בתהליך כזה עולה, אולי בגלל רגישות יתר לתרופות הניתנות בתהליך ההורמונאלי. לכן, בעיקר אם ניסית מספר מחזורים הורמונאליים ללא הצלחה, שווה לתת סיכוי גם לדרך הזו.

IVF על בסיס הורמונאלי – הפרוטוקול

פרוטוקול הוא השם שניתן לרשימת התרופות, המינונים שלהן וסדר הלקיחה במהלך טיפול IVF. קיימים אינסוף פרוטוקולים שונים, כל רופא והעדפותיו, כל אישה ותגובותיה. מטרת הפרוטוקול היא לייצר מספר גבוה יחסית של ביציות בשלות, ללא פגיעה באישה. ברוב המקרים הפרוטוקול כולל חומרים המדכאים את הביוץ הטבעי, חומרים הגורמים לשגשוג של הזקיקים ורירית הרחם, חומרים היוצרים ביוץ מלאכותי וחומרים התומכים ברירית הרחם לאחר החזרת העוברים. ישנם פרוטוקולים המשלבים גם סטרואידים, חומרים לדילול הדם ועוד. רוב החומרים ניתנים בזריקות אותן ניתן להזריק באופן עצמאי.
במהלך הטיפול עוברת האישה בדיקות מעקב רבות הכוללות בדיקות דם לרמת ההורמונים ואולטרסאונד וגינלי לבדיקת מצב הזקיקים והרירית. מינוני התרופות וסוגן יכולים להשתנות באופן דינאמי בהתאם לתוצאות המתקבלות. תהליך שאיבת הביציות נעשה בחדר ניתוח, לרוב תחת הרדמה קלה (טשטוש). לאחר שאיבת הביציות מפרים אותן במעבדה. לרוב מחזירים לרחם עובר אחד או שניים. אם יש עוברים נוספים במצב תקין, לעתים מקפיאים אותם ואז ניתן להחזירם במועד מאוחר יותר.

IVF – איך זה מרגיש?

נשים שונות מגיבות באופן שונה לתרופות ולתהליכים. חלק מהנשים שעברו טיפול אחד או שניים ונקלטו, יאמרו שמבחינה פיסית התהליך לא כל כך נורא. למרות שיש נשים שעבורן התהליך הוא סיוט מתמשך, רוב הנשים מתרגלות לזריקות ומגיבות בתופעות לוואי מתונות יחסית להורמונים. גם ההרדמה, שמפחידה נשים רבות, עוברת לרוב בצורה טובה ולעתים אף מתוארת כ"חלק הטוב ביותר בטיפול".
הבעיה המרכזית המשותפת כמעט לכל הנשים שעוברות את התהליך היא רגשית. התהליך רווי מתח ואי וודאות. החל מאי הוודאות הטכנית – אינך יודעת מראש מתי יתבצעו תהליכי השאיבה והחזרת העוברים שעלולים לנטרל אותך למספר ימים מכל פעילות. את נדרשת להגיע לבדיקות דם ואולטרסאונד בזמנים לא צפויים, לאחר לעבודה, לבטל פגישות ותוכניות על ימין ועל שמאל.
לאי הוודאות הטכנית מתווספת רכבת הרים רגשית – בדיקה טובה ואת רוקדת על גג העולם, בדיקה קצת פחות טובה ואת נופלת לתהומות של יאוש. האיברים האינטימיים שלך הופכים לנחלת הכלל וכל מילה שנאמרת על ידי טכנאית או אחות יוצאת מפרופורציה. תופעות הלוואי הרגשיות של ההורמונים הופכות את כל זה לקשה פי כמה. אם התהליך מתארך והטיפולים נכשלים הקושי מתעצם עשרות מונים. לקשיים הפיסיים והרגשיים מתווספות תחושות של כשלון ויאוש. קושי להתחיל דברים חדשים, קושי לפגוש נשים הרות ותינוקות, צער עמוק וכאב עצום.

כמה טיפים לטיפול עצמי במהלך טיפולי IVF

שתיה – חשוב לשתות מספיק במהלך הטיפול ההורמונאלי כדי למנוע כאבי ראש, צבירת נוזלים ותחושות יובש.

תזונה – הכבד, שאחראי על פירוק תרופות, עובד קשה מאוד במהלך הטיפולים. על מנת לא להעמיס עליו עוד יותר, כדאי להמנע ככל האפשר במהלך הטיפול מאלכוהול, טבק, חומרים משמרים, צבעי מאכל, מזון מטוגן ואויר מזוהם. כדאי להגביר צריכה של ירקות ופירות צבעוניים ולתבל כל מאכל בכורכום.

הליכה – הליכה, בקצב נוח או מהיר, לבחירתך, של 45 דקות מדי יום, רצוי בחוץ ובשעות הבוקר יכולה לעשות הבדל עצום בתחושה הפיזית והנפשית ובעיקר ברמות הלחץ במהלך התקופה הזו. ההליכה גם תסייע לזרימת דם תקינה בגוף.

מגע – במהלך הטיפול בקליניקה, אני מלמדת את המטופלות שלי טכניקה לעיסוי עצמי במהלך הטיפולים. גם אם לא למדת את הטכניקה לעיסוי עצמי עדיין – כל מגע עדין באזור הבטן מועיל לזרימת הדם באזור. תוכלי להשתמש במעט שמן, בסבון במקלחת או אפילו לעסות בעדינות מעל הבגדים. שמרי על מגע עדין והפסיקי אם את חשה כאב כלשהו.

חום – שמרי על אזור הרחם חם ומכוסה. בימים קרים או אחרי שחיה בבריכה כדאי לחמם את הרחם באמצעות בקבוק חם או כרית חימום (לא להשתמש אחרי החזרה או בכל מצב בו את עשויה להיות בהריון).

 

סיפור מהקליניקה

ר', בסוף שנות השלושים לחייה, הגיעה לקליניקה כואבת ומיואשת. מאחוריה כמעט שלוש שנים של טיפולי פוריות וששה מחזורי IVF שנכשלו. ר' סיפרה שבטיפולים האחרונים מלווים את התהליך כאבי ראש קשים, נפיחות איומה ומצבי רוח בלתי נסבלים.
בשל תהליך רפואי שהיה על ר' לעבור עמדו לרשותנו חודש וחצי של הפסקה לפני הטיפול הבא, אותו ניצלנו לעבודה אינטנסיבית. ר' נכנסה לתוכנית ניקוי תזונתית קפדנית על מנת לשפר את תפקוד הכבד והכליות שלה, עברה טיפול בעיסוי בקליניקה מדי שבוע ודאגה לבצע הליכות, עיסוי עצמי וקומפרסים חמים בין הטיפולים.
המשכנו את העבודה במהלך מחזור הטיפולים השביעי שלה, שעבר ללא כל תופעות לוואי. אפילו שאיבת הביציות, שלרוב הותירה אותה כואבת ומדממת למשך יומיים, עברה הפעם בקלות רבה. חמישה עוברים מצויינים נוצרו בהפריה הזו. שניים הוחזרו ושלושה הוקפאו. כעבור שבועיים התרגשתי עד דמעות כשסיפרה לי שהתוצאה חיובית. כעבור שלושה שבועות נוספים נראו שני לבבות פועמים במסך האולטרסאונד. היום ר' היא אמא מאושרת וגאה לתאומות מתוקות וחייכניות ביותר.

תרופות מהמטבח

מוקפץ אביבי

אפונההיום בתרופות מהמטבח מוקפץ ירוק ואביבי שישמח מאוד את הכבד וגם את החיך.

רכיבים:

 • כ- 400 גרם פרחי ברוקולי טרי
 • 250 גרם אפונה סינית (אפונת שלג) טריה
 • כף שמן שומשום בכבישה קרה
 • 3 שיני שום פרוסות
 • כ- 1 ס"מ של שורש כורכום טרי מגורר (אם אין, אפשר להחליף בחצי כפית תבלין כורכום)
 • מלח ים לפי הטעם
 • צרור עלי תרד שטופים

אופן ההכנה:

 • מאדים בסיר את הברוקולי והאפונה הסינית כ-10 דקות, עד שמתרככים אבל שומרים על הצבע הירוק
 • מחממים את השמן במחבת גדולה או ווק, מוסיפים את הכורכום, המלח והשום
 • מוסיפים את הברוקולי, השעועית ועלי התרד ומקפיצים 2-3 דקות עד שהעלים נובלים
 • אפשר להוסיף למחבת אטריות אורז ומעט רוטב סויה לערבוב קל, או להגיש על אורז, קוסקוס או קינואה

 

עדכונים מהקליניקה

 1. ההרשמה לסדנה לטיפול עצמי בשיטת ARVIGO שתערך בחודש יולי פתוחה, ניתן להרשם כאן
 2. בחודש יוני, יערך פסטיבל שאקטי, סוף שבוע ארוך של נשים למען נשים. השנה אשתתף לראשונה בפסטיבל עם הסדנה "מפגש עם הרחם". לחצו כאן לתוכניית הפסטיבל, להרשמה ולפרטים נוספים