ניקוי רעלים

גוף האדם הוא מכונה חכמה מאין כמוה. השאיפה הטבעית של גופנו היא לשמור על איזון ולהתמודד בצורה הטובה ביותר עם תנאי הסביבה.

גופנו יודע לשמור על עצמו מפני חומרים המזיקים לו. חלק מחומרים אלו כלל לא יספגו במערכת העיכול האנושית. הם יופרשו תוך זמן קצר, לרוב דרך הצואה ולעתים בהקאות. החומרים אמנם לא יחדרו למחזור הדם אך לאורך זמן הם בהחלט יכולים לגרום נזק למערכת העיכול עצמה. חומרים אחרים יצליחו לחדור אל הגוף. אלו יכולים להיות חומרים כימיים שהגוף לא למד אבולוציונית לזהותם כמזיקים, או עודפים גדולים של חומרים שבכמות קטנה אינם אמורים להזיק. בתהליך עיכול המזון וצריכתו על ידי תאי הגוף נוצרים חומרי לוואי שונים שגם הם עלולים להיות רעילים לתאי הגוף.

למרבה המזל קיימות בגופנו שתי מערכות סינון וניקוי חשובות ויעילות מאין כמותן. הכבד הוא למעשה המסננת הראשונית, המזון הנספג במעי עובר קודם כל דרך הכבד והוא ה"מחליט" מה יעבור לזרם הדם ומה יישאר בתוכו ויעבור פירוק, נטרול או הפרשה. הכליות הן מערכת סינון מאוחרת יותר המחזירה למערכת הדם את החומרים החיוניים לגוף ומפרישה כשתן את החומרים המזיקים.

על פי עקרונות הרפואה הטבעית, כאשר אנו צורכים כמויות מופרזות של חלבון, שומן ומזון מתועש המכיל צבעי מאכל, חומרים משמרים, מייצבים, קפאין, אלכוהול ומלח, אנו גורמים למעשה לעומס יתר על מערכות הפינוי של הגוף ומחלישים אותן.

מצב כזה, הנמשך לאורך זמן יכול להוביל לכך שמערכות הפינוי תטפלנה רק ברעלנים מסכני חיים, ואילו רעלנים ש"רק" פוגעים באיכות החיים יצטברו ברקמות הגוף. על פי הרפואה הטבעית, הצטברות רעלנים אלו היא הגורם המרכזי למרבית המחלות הכרוניות ולחלק ניכר מהתסמינים האופייניים לחברה המערבית – כאבי ראש תכופים, כאבי מחזור, מחזורים לא סדירים, כאבי מפרקים, בעיות עור, בעיות פוריות, הפרעות עיכול ועוד.

תכניות הניקוי נועדו לאפשר למערכות הפינוי של הגוף להשתקם, ועל ידי כך לפעול טוב יותר ולנקות את הרעלים שהצטברו בכבד וברקמות במשך הזמן. על מנת לאפשר את תהליך השיקום יש צורך בתזונה נקיה מאוד, נטולת חומרים מלאכותיים, מוצרים מהחי וסוכרים פשוטים.

עצמת הניקוי יכולה לנוע בין צום מוחלט (שתיית מים ותה צמחים לא ממותק ) שנעשה בפיקוח רפואי מלא בלבד, ועד לניקוי מתון המתבסס על דיאטה טבעונית ומגוונת עשירה בקטניות, דגנים מלאים, ירקות ופירות. אורך הניקוי גם הוא אינו קבוע. ניקוי יכול לארוך ימים במקרים מסויימים ולהמשך מספר חודשים במקרים אחרים. עצמת הניקוי ואורכו מותאמים אישית לכל מטופל ותלויים במידה רבה במצב הבריאותי, בתזונה שקדמה לניקוי ובאורח החיים.

פוריות וניקוי הגוף

לפי גישת הרפואה הטבעית, בעיות פוריות יכולות לנבוע מהצטברות רעלים בגוף המשפיעים לרעה על יצור הזרע ואיכות הביציות.

תוכנית ניקוי היא "טיפול פוריות" טבעי ובטוח, שגם אם לא יביא ישירות את ההריון המיוחל, בהחלט ישפר את התחושה והבריאות הכללית.
הניקוי אינו תמיד קל ליישום אבל יש לו שפע של יתרונות – באמצעות הניקוי, מלבד שיפור פוריות, אפשר להוריד על הדרך כמה קילוגרמים שהצטברו במהלך הנסיונות המתסכלים, להפחית רמות סוכר שיכולות להשפיע על ההריון הקרב ובא, לנצל את ההזדמנות להגמל מקפה שיכול להשפיע על סיכויי הכניסה להריון ועוד כהנה וכהנה "תופעות לוואי" חיוביות.
מתוך העבודה האינטנסיבית שלי עם נשים המתקשות להרות אני רואה בבירור שנשים הלוקחות על עצמן לבצע תוכנית ניקוי כזו, משפרות משמעותית הן את איכות חייהן והן את סיכויי ההצלחה שלהן.
במהלך נסיונות להרות חובה לקבל יעוץ מקצועי מנטורפת או נטורפתית המתמחים בפוריות לפני שמתחילים בניקוי, על מנת לא להגיע למצב של חוסרים תזונתיים שיכולים לעכב את ההריון המיוחל במקום לקדם אותו.

דיאטת אורז

דיאטת האורז נוצרה במקור כטיפול לבעיות של יתר לחץ דם והיא שמשה למטרה זו בבתי חולים בארה"ב עד שנות השמונים. עם הזמן ראו שהדיאטה מיטיבה גם עם מחלות לב, עודף משקל ומחלות רבות נוספות. במקור כללה הדיאטה תפריט נוקשה של כוס אורז לא מתובל ושני פירות שלוש פעמים ביום כשהמטופלים היו בפיקוח רפואי מלא לכל אורך התוכנית. עם הזמן נוצרו לדיאטה גרסאות שונות המתאימות לטיפול במצבים שונים כשאת רובן הגדול ניתן לבצע גם תוך כדי שמירה על אורח החיים הרגיל.
דיאטת האורז על שלל גרסאותיה אומצה על ידי הנטורופתיה כתוכנית ניקוי אולטימטיבית שכן היא מאגדת בתוכה מספר רב של תכונות הממצבות אותה כתוכנית ניקוי אידאלית: היא דלה בשומן ובחלבון, (מה שמפחית את העומס על הכבד והכליות), היא מכילה מינימום של מזונות מעובדים ואינה כוללת כלל סוכרים פשוטים, היא מתבססת על אורז שהוא מזון קל לעיכול והיפו אלרגני והיא גם קלה יחסית לביצוע ומאפשרת לרוב להמשיך לעבוד, להתעמל ולבלות (כל זמן שהבילויים לא כוללים אוכל או שתיה…), כרגיל.
דיאטת אורז אינה מתאימה לכל אדם, ולעתים קרובות יש התאמות שונות שצריך לבצע כדי שניתן יהיה להשתמש בה כתוכנית ניקוי. חשוב מאוד להתייעץ עם איש מקצוע לפני שמתחילים.

צום מיצים

צום מיצים הוא שיטת ניקוי אינטנסיבית יותר מדיאטת האורז, הנמשכת לרוב זמן קצר יותר. במהלך צום המיצים שותים מיצים בלבד ולא אוכלים כלל מזון מוצק. בניגוד לדיאטת האורז, לא מומלץ לבצע צום מיצים תוך כדי שמירה על אורח החיים הרגיל אלא מומלץ להתנתק למספר ימים, לקחת חופש ולהקדיש את עצמכם לניקוי. בארץ ניתן כיום לבצע צום מיצים מודרך של ארבעה ימים ב"חוות אלומות", ב"יערות הכרמל" ובמקומות שונים בארץ בהדרכת התזונאי צביקה קורן. הצומות המוצעים בארץ מיועדים לרוב לאנשים בריאים. בצורה מפתיעה הרעב חולף לרוב לאחר יומיים של צום ומתמלאים באנרגיות ובתחושת כח וחיוניות.

בשלב זה אינני מעבירה סדנאות של צום מיצים, אך אני ממליצה על השיטה בחום רב. צום המיצים הוא לדעתי החופש המושלם. רק לאחר ארבעה ימים של חופשת צום מיצים תבינו כמה זמן ואנרגיה מהחופש שלנו אנחנו משקיעים באוכל (מה בא לנו לאכול, איפה נאכל, נסיעות למסעדות, הארוחות עצמן, הדיבורים על מה שאכלנו..). נכון שהאוכל בחופשות הוא חלק מההנאה ואני לא מציעה שתהפכו את כל החופשות שלכם לחופשות צום מיצים, אבל חופשה שכזו פעם בתקופה, היא בהחלט חוויה קסומה – לגוף ולנפש.

ניקוי – עשה זאת בעצמך

למרות שתמיד מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע לפני שמתחילים בתוכנית ניקוי, אנשים בריאים שאינם נוטלים תרופות מרשם, מעל גיל 18 ונשים שאינן בהריון/מניקות, יכולים לעשות לעצמם שבוע עד עשרה ימים של תוכנית ניקוי עצמית.
במהלך תוכנית הניקוי יש להוריד מהתפריט את המוצרים הבאים
  • כל המוצרים מהחי – בשר, דגים, חלב ומוצריו, ביצים ומוצרים המכילים אותם
  • כל המוצרים הלבנים – קמח לבן ומוצרים המכילים אותו, אורז לבן, פסטה מקמח לבן וכדומה
  • צבעי מאכל, חומרים משמרים (לקרוא בקפידה את תויות הסימון על המוצרים)
  • כל שמן או שומן מלבד שמן זית כתית מעולה בכבישה קרה
  • כל הסוכרים – סוכר לבן, סוכר חום, דבש, סילאן, מולאסה, סירופ אגבה ומוצרים המכילים אותם

במהלך הניקוי יש לאכול שפע של ירקות (בעיקר עלים ירוקים), פירות, דגנים מלאים וקטניות.
חשוב לאכול, ולא להגיע למצב של רעב, אחרת בתום הניקוי תגיע תקופת "פיצוי" בה תאכלו הרבה יותר מהרגיל ותעמעמו במהירות את כל מה שהשגתם בעת הניקוי.

תופעות לוואי

בימים הראשונים של תוכנית הניקוי עלולות להופיע תופעות לוואי שונות – כאבי ראש, עייפות, תשישות, שלשולים או יציאות מרובות, ליחה או תופעות דמויות שפעת, השתנה מרובה, החמרה של סימפטומים קיימים ועוד. ככל שהניקוי שונה מהתזונה הרגילה שלכם, כך הסיכון לתופעות לוואי עולה.
חלק מתופעות אלו נובע מההמנעות שלנו ממזונות בעלי אפקט ממכר. בעיקר מדובר על קפאין וסוכרים פשוטים. אלו למעשה תופעות גמילה והן חולפות לאחר מספר ימים. סיבה נוספת לתופעות הלוואי יכולה להיות פירוק מוגבר של רעלים. הרעלים שהצטברו בתאים יוצאים אל מחזור הדם בדרכם להתפנות מהגוף וגורמים להרגשה לא נעימה.
כל התופעות אמורות לחלוף לאחר ימים ספורים אך לעיתים הן קשות מאוד. כדי להפחית את חומרתן מומלץ להכין את הגוף לתוכנית הניקוי במשך מספר ימים על ידי הפחתת קפאין וסוכרים. גם פעילות גופנית וצמחי מרפא יכולים לסייע בהפחתה משמעותית של תופעות הלוואי.