ניוזלטר: תסמונת השחלות הפוליציסטיות

הגליון יעסוק החודש בהפרעה הורמונלית הפוגעת באחת מכל עשר נשים בגיל הפוריות – תסמונת השחלות הפוליציסטיות. למרות שהאינטרנט רווי וגדוש במידע על התסמונת, אנסה בגליון זה להכניס קצת סדר בדברים ולהסביר בקצרה מהן השחלות הפוליציסטיות, מדוע חשוב לטפל בהן ומה אפשרויות הטיפול. שימו לב לעדכונים לגבי קורסים וסדנאות בתחתית הגליון.
לקראת השנה החדשה אני מאחלת לך שנה טובה ומאושרת, שנה של הגשמת משאלות, של שמחה, של בריאות שלמה ואהבה גדולה.

פירוש המילה "תסמונת" הוא למעשה אוסף של סימנים,שכאשר הם מופיעים ביחד, הם יכולים לרמז על בעיה בריאותית מסויימת.
אישה תאובחן כסובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות אם מתקיימים אצלה שניים מתוך שלושת הסימנים הבאים:
 • חוסר ביוץ לאורך זמן
 • רמות גבוהות של הורמונים גבריים בדם לאורך זמן
 • שחלות בעלות מבנה פוליציסטי – שחלות מוגדלות עם ציסטות קטנות מרובות
נשים הסובלות מהתסמונת עלולות לסבול גם מהסימפטומים הבאים:
 • קשיים בכניסה להריון
 • מחזורים לא סדירים המגיעים לעיתים רחוקות
 • אקנה
 • שיעור יתר בגוף ו/או נשירת שיער הגוף

מדוע חשוב לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

מחזורים ארוכים, ללא ביוץ גורמים לכך שהאישה תייצר כמויות גבוהות של הורמון האסטרוגן וכמויות נמוכות של הורמון הפרוגסטרון. מצב זה יכול לגרום להתעבות יתר של רירית רחם. כשהמצב נמשך לאורך זמן הוא עלול להגיע למצב של סרטן רירית הרחם.
בנוסף, נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון גבוה לפתח בעתיד סוכרת ומחלות כלי דם.

מה גורם לשחלות להפוך לפוליציסטיות?

עד היום לא זוהה בוודאות הגורם שמביא לתסמונת השחלות הפוליציסטיות. על פי שיטת ARVIGO מניחים שהגורם לבעיה, לפחות בחלק מהמקרים, הוא מיקום לקוי של הרחם, שמפעיל משקל על השחלה או כלי הדם שלה. כיון שההורמונים עוברים בזרם הדם, זרימת דם לא תקינה יכולה לגרור שיבוש של המאזן ההורמונאלי ולהביא ליצירת התסמונת. במקרים רבים, ובעיקר כאשר יש רק שחלה פוליציסטית אחת, ניתן לראות שיפור משמעותי בתופעות בעקבות הטיפול בעיסוי.

כיצד מטפלים בתסמונת השחלות הפוליציסטיות?

מחקרים רבים בשנים האחרונות הראו כי תזונה מתאימה ופעילות גופנית הן הטיפול הנכון והאפקטיבי ברוב הנשים בעלות שחלות פוליציסטיות. התזונה והפעילות הגופנית מאפשרים לרמות הסוכר להתאזן ופעמים רבות מחזירות את הביוץ ואת סדירות המחזורים.
בקליניקה שלי, בנוסף לעיסוי בשיטת ARVIGO, אני מקפידה להנחות את המטופלות לפעילות גופנית מתאימה המעודדת פוריות, וכן לתוכנית תזונה ייחודית המותאמת אישית. הדיאטה המיוחדת לנשים בעלות שחלות פוליציסטיות מבוססת על עקרונות "דיאטת השעורה" לטיפול בחולי סוכרת, יחד עם רכיבי תזונה ספציפייים המסייעים לאיזון הורמונאלי.
שילוב זה מאפשר לא רק הטבה מהירה במצב הקיים, אלא גם הפחתה של הסיכון ללקות בעתיד במחלות האופיניות לנשים עם שחלות פוליציסטיות.

הטיפול התרופתי בתסמנות השחלות הפוליציסטיות

לרוב, לאישה שאינה מעוניינת להרות יתנו כטיפול גלולות למניעת הריון שיגרמו באופן מלאכותי למחזורים סדירים. לאישה שמעוניינית להרות יתנו תרופות שיביאו את המחזור והביוץ באופן מלאכותי. חשוב לדעת שהטיפול התרופתי מצליח במקרים רבים לייצר מחזור וביוץ אך הוא אינו מרפא. נשים שלוקחות גלולות יצטרכו להתמודד מחדש עם המצב כאשר יפסיקו ליטול אותן.
אם יש לך שחלות פוליציסטיות ואת מנסה להרות בטיפול תרופתי, חשוב להקפיד מההתחלה על טיפול של רופא המתמחה בפריון (ולא רופא נשים רגיל), ולהתעקש על מעקב צמוד. זאת מכיון שנשים עם שחלות פוליציסטיות עשויות להגיב באופן לא צפוי לטיפול התרופתי ולהגיע למצבים שיכולים להיות מסוכנים, או לחלופין להפחית את הסיכון להריון.

אני מאמינה שחשוב מאוד לטפל בתסמונת, גם מהבחינה הרפואית כפי שהוסבר למעלה, אך גם מהבחינה הרגשית. פעמים רבות מגיעות אלי נשים שאובחנו כבעלות שחלות פוליציסטיות כשהן מתביישות בגופן ומפקפקות בנשיותן. כשתהליך הריפוי מתקדם והגוף מתחיל להגיב, מתרחש הרבה פעמים תהליך מקביל ומרגש לא פחות – תהליך של חיבור מחדש לגוף, פריחה של הנשיות ואהבה עצמית הולכת וגדלה.

סיפור מהקליניקה

היה לי ממש קשה לבחור סיפור, כל כך הרבה סיפורים נפלאים, נשים שלמדו לבטוח בגוף שלהן, תינוקות מתוקים שנולדו לפעמים כנגד כל הסיכויים. איך אפשר לבחור רק אחד? בסופו של דבר בחרתי להביא לכן קטע ממכתבה המרגש של ע' , שחובקת היום תינוקת יפהפיה בת חצי שנה:
"הפסקתי גלולות והמחזור לא הופיע. הגניקולוגית גילתה שיש לי שחלה אחת פוליציסטית … היא רשמה לי כדורים חזקים שיביאו את המחזור ומשם נמשיך בטיפולים. ידעתי שהגוף שלי יכול לבד ולא צריך התערבות לא טבעית, אז חיפשתי פתרון טבעי ומצאתי "עיסוי בטן" … בטיפול היא נגעה בבטן בעדינות ואני גיליתי שכבר הרבה זמן אני לא מחוברת למקום הזה שאמור להכיל חיים חדשים…… הוסת החלה להופיע… בנוסף קיבלתי המלצות תזונתיות ומעשיות שהקלו על נפיחות ורגישות שהיו בבטן הרבה שנים.
התחלתי לשים לב לביוץ… אחרי שבוודאות זיהיתי ביוץ ראשון ועדיין לא הריתי היו חששות שאולי זו אשליה ובכל זאת אצטרך לעבור טיפולים מייגעים אבל בחודש שאחרי, עוד לפני בדיקת ההריון כבר ידעתי !! …
המסקנה שלי שאסור להתייאש, אנחנו רק צריכות סבלנות והקשבה והגוף שלנו, הנשי שמותאם לפלא הבריאה כבר יגיד לנו מה לעשות."

את המכתב המלא ומכתבים נוספים ניתן לקרוא כאן

תרופות מהמטבח

קינמון
קינמון, ציפורן, זרעי כוסברה וזעתר משמשים אמנם כתבלינים במטבח הביתי אך למעשה מדובר בצמחי מרפא, שמסייעים להפחתת רמות הסוכר בדם ועל ידי כך מסייעים גם בטיפול בתסמונת השחלות הפוליציסטיות. להלן מספר שימושים אפשריים לתבלינים אלו:
 • קינמון וציפורן אפשר להוסיף לדייסות, למרקים ולתבשילי אורז. בחורף, אפשר לשלב אותם עם ג'ינגר להכנת משקה טעים לחיזוק המערכת החיסונית.
 • זרעי כוסברה מתאימים במיוחד לאורז ולדגים, זהו תבלין עדין וניתן להשתמש בכמויות נדיבות ממנו.
 • זעתר אפשר לפזר על סלטים, מאפים, יוגורט וגם על תבשילים שונים לאחר הבישול.

 

עדכונים מהקליניקה

 • בעקבות בקשותיכם אני מתחילה לגבש קבוצה ללימוד שיטת ARVIGO בישראל. כל הפרטים כאן .
 • קורס נוסף של "אישה במעגל הפריון" יפתח השנה בבית לארומתרפיה בגבעתיים. בתחילת אוקטובר נערוך, עידית חן ואני, פאנל מקדים לקורס שיעסוק בפריון בתרבות האינדיאנית והתימנית, וכן בעבודה קולית לחיבור עם הרחם. כל הפרטים כאן .