שחלות פוליציסטיות

תסמונת השחלות הפוליסצטיות היא הפרעה הורמונלית הפוגעת באחת מכל עשר נשים בגיל הפוריות. התסמונת מאופיינות בכמות גבוהה של הורמוני מין גבריים המופרשים מהשחלות.

כיצד מאבחנים את תסמונת השחלות הפוליציסטיות?

אישה תאובחן כסובלת משחלות פוליציסטיות אם מתקיימים אצלה שניים מתוך שלושת הסימנים הבאים:
 • חוסר ביוץ לאורך זמן
 • רמות גבוהות של הורמונים גבריים בדם לאורך זמן
 • שחלות בעלות מבנה פוליציסטי – שחלות מוגדלות עם ציסטות קטנות מרובות המלאות נוזל
נשים הסובלות מהתסמונת עלולות לסבול גם מההפרעות הבאות:
 • בעיות פוריות
 • מחזורים לא סדירים, לעיתים רחוקות
 • שיעור יתר
 • אקנה
 • נשירת שיער הראש

מדוע חשוב לטפל בתסמונת השחלות הפוליציסטיות?

מלבד הפגיעה המתמדת באיכות החיים היומיומית, וההשפעה של התסמונת על פוריות האישה, נשים הסובלות מהתסמונת נמצאות בסיכון מוגבר לפתח בעיות בריאות חמורות בעתיד.
המחזורים הארוכים אצל הנשים הסובלות משחלות פוליציסטיות גורמים לחשיפה גבוהה של רירית ה שלהן לאסטרוגן. הדבר גורם להתעבות יתר של הרירית, וכאשר הן מקבלות מחזור, המחזור יהיה כבד מאוד. לאורך שנים, החשיפה המוגברת לאסטרוגן עלולה לגרום להן לפתח את סרטן רירית ה.
נשים הסובלות משחלות פוליציסטיות נמצאות בסיכון גבוה לפתח את הסינדרום המטבולי המאופיין בהשמנה בטנית, פרופיל שומני דם בעייתי, לחץ דם ותנגודת לאיסולין (מצב בו תאי הגוף לא מגיבים לאינסולין המופרש ולא מאפשרים לסוכר להכנס לתאים, ללא טיפול המצב יגיע לסוכרת סוג 2). הסינדרום המטבולי מגביר משמעותית את הסיכון ללקות בסוכרת סוג 2 ולפתח מחלות לב וכלי דם.

הטיפול התרופתי בתסמונת השחלות הפוליציסטיות

הטיפול התרופתי בתיסמונת השחלות הפוליציסטיות תלוי בסימפטום שבו רוצים לטפל.
כאשר המטרה המרכזית היא להסדיר את המחזור, להפטר מאקנה, או לטפל בשיעור יתר משתמשים לרוב בגלולות למניעת היריון. הגלולות משקיטות לרוב את הסימפטומים אך ברוב המקרים הם יופיעו מחדש עם הפסקת נטילת הגלולות.

טיפול בבעיות פריון
כאשר אישה הסובלת מתסמונת השחלות הפוליציסטיות נתקלת בקושי להרות ופונה לרופא הנשים, הטיפול הראשוני יהיה ברוב המקרים טיפול באיקקלומין. איקקלומין הוא כדור הניתן במשך חמישה ימים רצופים מהיום השלישי או החמישי למחזור ומטרתו לגרום לאישה לבייץ.
לעיתים ניתנת במקום או לפני האיקקלומין גם תרופה להפחתת רמות הסוכר בדם כמו גלוקופאז' או מטפורמין. לעיתים קרובות הפחתת רמת הסוכר בדם מביאה בפני עצמה לשיפור הסימפטומים והשגת ביוץ. שימוש ממושך בתרופות אלו עלול להביא למחסור בויטמין B12 ולכן חשוב להיות במעקב.
בחלק מהמקרים די באחת התרופות הללו או בשילוב שלהן על מנת להביא לביוץ ולעתים גם להריון אך אם לא זה המצב, התהליך עלול להסתבך ולגרור את הזוג עמוק יותר אל עולם טיפולי הפוריות ועל כך ארחיב בהמשך.
בכל מקרה, יש חשיבות עצומה להיות במעקב של רופא נשים מומחה לפריון במהלך נטילת התרופות, גם כדי לוודא שהן פועלות את פעולתן, וגם כיון שלשתי התרופות יכולות להיות תופעות לוואי לא פשוטות.

מעגל הקסמים של הטיפול התרופתי

pcosאחת מתופעות הלוואי האפשריות של האיקקלומין היא פגיעה בריר צוואר הרחם וברירית הרחם.
ריר צוואר הרחם הוא נוזל המופרש מצוואר הרחם לקראת הביוץ ומשמש כחומר משמר לזרע, המאפשר לו לשרוד עד להגעת הביצית. כאשר יש ירידה בכמות ובאיכות ריר צוואר הרחם, סיכויי הזרע לשרוד את המסע אל החצוצרה ולהפרות את הביצית יורדים משמעותית.
רירית הרחם היא השכבה הפנימית של הרחם, הנושרת כל חודש עם הווסת ומתחדשת במהלך החודש. כאשר נוצר הריון, העובר שנוצר משתרש ברירית הרחם. אם הרירית דקה מדי, העובר לא יוכל להשתרש וההריון לא יוכל להתקיים.
שתי התופעות האלו גורמות לכך שהאיקקלומין עשוי למעשה להפחית את הסיכוי להריון טבעי.
כדי לשקם את רירית הרחם שנפגעה מהטיפול באיקקלומין, יתן הרופא לאישה תרופות כמו אסטרופם או פרוגינובה. אלו למעשה כדורים המכילים אסטרוגן. בעקבות נטילת הכדורים, פעמים רבות רירית הרחם מגיבה לאסטרוגן ומתעבה מחדש.
אחת מתופעות הלוואי של כדורי האסטרוגן היא העלאת רמת הסוכר בדם והפחתת יעילות תרופות כמו מטפורמין או גלוקופאז' שייתכן והאישה נוטלת על מנת להפחית את רמות הסוכר בדם. העלאת רמות הסוכר בדם עשויה למעשה להחמיר את הסימפטומים של תסמונת השחלות הפוליציסטיות

תופעות לוואי לטווח ארוך

מלבד תופעות לוואי לא נעימות כמו גלי חום או הפרעות במערכת העיכול יש לטיפול ההורמונאלי גם תופעות לוואי מדאיגות יותר. טיפול מתמשך הן באיקקלומין והן בכדורי אסטרוגן מגביר את הסיכון ללקות בסרטן השד. כדורי אסטרוגן עלולים גם להגביר את הסיכון לסרטן רירית הרחם, הגבוה גם כך אצל הסובלות מתסמונת השחלות הפוליציסטיות. נטילת כדורי אסטרוגן עלולה להיות מסוכנת גם בטווח הקצר בנשים עם גורמי סיכון לקרישיות יתר. הסיכון במצבים אלו מוגבר אצל נשים מעשנות.

הטיפול הטבעי המשולב

הטיפול הטבעי המשולב כולל שילוב של טכניקות שונות מהרפואה המשלימה. כל אחת מהן מועילה לטיפול בתסמונת בפני עצמה והשילוב של כולן יחד מאפשר טיפול אינטנסיבי ויעיל בכל היבטי התסמונת. הטיפול הטבעי לא רק שלא מגביר את הסיכון למחלות שונות כפי שעושה הטיפול התרופותי אלא להיפך – הוא משפר את הבריאות הכללית ומפחית את הסיכון לפתח סוכרת, סרטן ומחלות לב וכלי דם בעתיד.

מרכיבי הטיפול הטבעי המשולב:

 • עיסוי רפואי של הבטן והאגן
  שיטת ARVIGO הינה טכניקה ייחודית לעיסוי בטן הפועלת לאיזון המערכת ההורמונאלית הנשית ושיפור תפקודה. באמצעות העיסוי נשפר את זרימת הדם לרחם, לחצוצרות ולשחלות ונשפר את ניקוז הפסולת מהן. הטיפול בעיסוי בטן מסייע לאיברי הרביה הנשיים לרפא את עצמם ולהגיע לתפקוד אופטימלי. עיסוי הבטן מסייע גם להתמודדות הרגשית עם התסמונת והלחצים הנלווים אליה.

 • תזונה מותאמת
  לתזונה נכונה חשיבות עצומה בפתרון הבעיה. אחת השיטות שמתאימות מאוד לטיפול בשחלות פוליצסטיות היא "דיאטת השעורה". זוהי שיטת תזונה שפותחה במקור עבור חולי סוכרת על ידי ד"ר יוסי שבח. היא מבוססת על ידע מדעי ונסיון קליני רב. בשנים האחרונות הושגו באמצעות השיטה תוצאות מרשימות הן במצבים של סוכרת והן במצבים דומים כמו הסינדרום המטבולי, השמנת יתר וכן תסמונת השחלות הפוליציסטיות. היא מונעת תחושת רעב ואין בה הגבלה על כמות המזון הנאכל. הדיאטה מותאמת אישית לאורח החיים וההעדפות של כל מטופלת וכוללת צריכה יומית של שעורה ומוצריה, וכן קטניות, אגוזים, שקדים, דגים, ירקות, פירות ודגנים שונים. הדיאטה שמה דגש על צריכה של מזונות פונקציונלים שהם בעלי ערך להפחתת רמות הסוכר בדם.

 • צמחי מרפא
  קיימים מספר צמחי מרפא שיכולים להועיל הן להפחתת רמות הסוכר בדם והן לאיזון הורמונאלי. בשימוש ביתי כתבלינים אפשר להגביר שימוש בתבלינים כמו חילבה,זרעי כוסברה, קינמון, כורכום, ציפורן ,זעתר וקצח.
  בשימוש מקצועי ניתן להרכיב עבור כל מטופלת פורמולה מותאמת אישית שיכולה להכיל צמחים כמו שיח אברהם, עלי זית, צמח האנג'ליקה הסינית וצמח הג'ימנמה ההודי.

 • פעילות גופנית
  כמו במצבים בריאותיים רבים, פעילות גופנית היא המפתח להצלחה בטיפול. למעשה הוכח במספר מחקרים מדעיים כי שינוי תזונה ופעילות גופנית מספיקים במקרים רבים על מנת להביא לביוץ אצל נשים הסובלות מתסמונת השחלות הפוליצסטיות ללא שום התערבות רפואית אחרת. פעילות גופנית קבועה, לפחות חצי שעה חמש פעמים בשבוע יכולה לעשות עבורך את ההבדל.