רחם אחורי – הרחם האחורית

מהי רחם אחורית? (רחם אחורי)

רחם קדמית, שהיא המצב השכיח יותר, עולה מכיוון הנרתיק ומתעקלת קדימה לכיוון הבטן. רחם אחורית לעומת זאת, מתעקלת אחורה לכיוון הגב כשהיא נשענת, או לוחצת על המעי הגס. לרחם האחורית יש מספר דרגות התלויות ברמת העיקול שלה, כלפי הגב. ככל שהרחם מעוקלת יותר כלפי הגב כך היא אחורית יותר. כשהרופאים אומרים שהרחם "מאוד אחורי" הכוונה היא בדרך כלל שהיא ממוקמת ממש מעל המעי, או מקופלת כך שהיא לוחצת עליו.

כיצד הופכת הרחם לאחורית?

בניגוד לגישה המקובלת, הטוענת כי ברוב המקרים רחם אחורית הוא מצב מולד, טוענת שיטת ARVIGO כי פעמים רבות מקור הרחם האחורית הוא בנפילה חזקה, או בנפילות חוזרות על הגב התחתון, לעתים אף בילדות המוקדמת. כיוון שהרחם מחוברת בשתי רצועות חזקות אל עצמות עמוד השדרה התחתונות (סאקרום), הפגיעה בנקודת החיבור מושכת את הרצועות המחוברות אליה ויוצרת הדבקויות שעם הזמן מביאות את הרחם למצב אחורי. במקרים רבים כאשר הרחם היא אחורית, ניתן לחוש במישוש את מקום הפגיעה בגב. גורמים נוספים שיכולים להביא את הרחם למצב אחורי הם ניתוחים, אנדומטריוזיס ודלקות חוזרות באזור האגן, שיכולים לגרום להדבקויות באזור וליצור את התופעה.

לאלו בעיות עלולה לגרום אחורית?

כאשר הרחם אינה במקומה, הדבר יכול לגרום לבעיות באספקת הדם אליה, ואל האיברים שסביבה. כאשר אספקת הדם לרחם נמוכה הדבר יכול להביא לכאבים בזמן הווסת, לבעיות פוריות ולכאבים ביחסי מין. כיון שהרחם האחורית נשענת על המעי, היא יכולה לגרום להצרה של המעי ולעצירות. עצירות כזו תחמיר בדרך כלל לקראת הווסת. מצב של רחם אחורית יכול להיות מלווה גם בכאבי גב.

כיצד ניתן לטפל ברחם האחורית?

הנסיון שנצבר בעולם בטיפול בשיטל ארויגו, הסימפטומים של רחם אחורית אינם גזירה משמים וניתן לטפל בהם בהצלחה. זאת מכיוון שלפי התפיסה של שיטת ARVIGO, ברוב המקרים הסיבה לסימפטומים אינה הרחם האחורית עצמה, אלא ההדבקויות וחוסר התנועתיות שגרמו למצב מלכתחילה. באמצעות עיסוי האיזור ניתן להגביר את זרימת הדם ולגרום להפחתת ההדבקויות . להגברת התנועתיות של הרחם והחצוצרות יש השפעות מרחיקות לכת, למשל שיפור הפוריות והפחתת כאבי הגב.

האם רחם אחורית היא בהכרח בעיה?

חשוב לציין שנשים רבות בעלות רחם אחורית לא יסבלו מכך כלל ואף לא ידעו על כך. רחם אחורית היא לא בהכרח בעיה. אך אם את חוששת שהסימפטומים מהם את סובלת קשורים ל רחם האחורית כדאי לדעת שזו בעיה שניתן לטפל בה.