רחם אחורי

מהו רחם אחורי?

רחם קדמי, שהוא המצב השכיח יותר, עולה ומתעקל קדימה לכיוון הבטן. רחם אחורי לעומת זאת, מתעקל אחורה לכיוון הגב כשהוא נשען על המעי הגס. לרחם האחורי יש מספר דרגות התלויות ברמת העיקול שלו, כלפי הגב. ככל שהרחם מעוקל יותר כלפי הגב כך הוא אחורי יותר. כשהרופאים אומרים שהרחם "מאוד אחורי" הכוונה היא בדרך כלל שהוא ממוקם ממש מעל המעי.

כיצד הופך הרחם לאחורי?

בניגוד לגישה המקובלת, הטוענת כי ברוב המקרים רחם אחורי הוא מצב מולד, טוענת שיטת ARVIGO כי פעמים רבות מקור הרחם האחורי הוא בנפילה חזקה, או בנפילות חוזרות על הגב התחתון, לעתים אף בילדות המוקדמת. כיוון שהרחם מחובר בשתי רצועות חזקות אל עצמות עמוד השדרה התחתונות (סאקרום), הפגיעה בנקודת החיבור מושכת את הרצועות המחוברות אליה ויוצרת הדבקויות שעם הזמן מביאות את הרחם למצב אחורי. במקרים רבים כאשר הרחם הוא אחורי, ניתן לחוש במישוש את מקום הפגיעה בגב. גורמים נוספים שיכולים להביא את הרחם למצב אחורי הם ניתוחים, אנדומטריוזיס ודלקות חוזרות באזור האגן, שיכולים לגרום להדבקויות באזור וליצור את התופעה.

לאלו בעיות עלול לגרום רחם אחורי?

כאשר הרחם אינו במקומו, הדבר יכול לגרום לבעיות באספקת הדם אליו, ואל האיברים שסביבו. כאשר אספקת הדם לרחם נמוכה הדבר יכול להביא לכאבים בזמן הווסת, לבעיות פוריות ולכאבים ביחסי מין. כיון שהרחם האחורי נשען על המעי, הוא יכול לגרום להצרה של המעי ולעצירות. עצירות כזו תחמיר בדרך כלל לקראת הווסת. מצב של רחם אחורי יכול להיות מלווה גם בכאבי גב.

כיצד ניתן לטפל ברחם האחורי?

מנסיוני, הסימפטומים של רחם אחורי אינם גזירה משמים וניתן לטפל בהם בהצלחה. זאת מכיוון שלפי התפיסה של שיטת ARVIGO, ברוב המקרים הסיבה לסימפטומים אינה הרחם האחורי עצמו, אלא ההדבקויות וחוסר התנועתיות שגרמו למצב מלכתחילה. באמצעות עיסוי האיזור ניתן להגביר את זרימת הדם ולגרום להפחתת ההדבקויות . להגברת התנועתיות של הרחם והחצוצרות יש השפעות מרחיקות לכת, למשל שיפור הפוריות והפחתת כאבי הגב.

האם רחם אחורי הוא בהכרח בעיה?

חשוב לציין שנשים רבות בעלות רחם אחורי לא יסבלו מכך כלל ואף לא ידעו על כך. רחם אחורי הוא לא בהכרח בעיה. אך אם את חוששת שהסימפטומים מהם את סובלת קשורים לרחם אחורי כדאי לדעת שזו בעיה שניתן לטפל בה.