עיסוי הריון – עיסוי נשים הרות

טכניקה ייחודית לעיסוי נשים הרות, להשבת האיזון לאם ולעובר. עיסוי הריון רפואי על פי שיטת ARVIGO הינה שיטה ייחודית ונפלאה לעיסוי נשים הרות. השיטה שואבת את מקורותיה מטכניקות עתיקות של שבט בני המאיה ונמצאת בשימוש נרחב בארה"ב למעלה מעשור. מיילדות רבות בארצות הברית הכניסו את הטיפול לשגרת מעקבי ההריון שלהן כיון שהן ראו שעיסויים במהלך ההריון מביאים ללידות קצרות, קלות ויעילות יותר. עיסוי נשים הרות מתבצע החל מהשבוע ה-20 להריון. מלבד היותו טיפול נעים, מרגש, ומפנק, העיסוי מאפשר להתגבר על בעיות בריאותיות שונות הנפוצות במהלך ההריון כתוצאה מהשינויים הפזיולוגייים העוברים על הגוף במהלך הריון.
הסימפטומים בהם יכול העיסוי לסייע כוללים:
  • כאבי גב תחתון
  • כאבים בבטן התחתונה כתוצאה ממתיחת רצועות הרחם
  • כאבים ונימול ברגליים
  • כאבים באגן
  • סימפיזיוליזיס
  • כאבים במפשעה
  • צרבות
  • עצירות
  • במקרים מסויימים נראתה הטבה אף במצבי סוכרת הריון עקב הגברת זרימת הדם ללבלב (טיפול בסוכרת הריון יתבצע תמיד בשילוב תזונה מתאימה)

טיפול לאם ולעובר

עיסוי ההריון מסייע להביא את הרחם למיקום אופטימלי ולשפר את זרימת הדם אליו.מטרת הטיפול היא לאפשר אספקת דם מיטבית אל הרחם ואל העובר. העיסוי מפחית חרדות ומתחים ומחזק את הקשר בין האם לעוברה.

הקלה על הלידה הצפויה

עיסוי ההריון מביא את הרחם למקומה האופטימלי ומאפשר למפרקי האגן תפקוד מקסימלי, על מנת להביא ללידה קלה יותר. כיון שמפרקי האגן הם אלו היוצרים את תעלת הלידה, יש חשיבות עצומה לכך שמצבם יהיה אופטימלי בטרם הלידה, על מנת שהתינוק יוכל, בבוא העת, לעבור בתעלת הלידה בקלות וללא הפרעות.הורמון הרלקסין המופרש במהלך ההריון נותן לנו הזדמנות נפלאה לבצע מתיחות של האגן והגב התחתון ולתקן נזקים שנגרמו לאגן במהלך החיים. נזקים אלו יכולים לנבוע מלידות קודמות קשות, פציעות, תאונות, עיסוק אינטנסיבי בספורט או ריקוד, בעיות יציבה וכדומה.

זרוז לידה / השראת לידה באופן טבעי

הטיפול אינו יכול לגרום להתחלת לידה כאשר התנאים אינם בשלים. כאשר התינוק והאם מוכנים ללידה, ויש משהו פזיולוגי או רגשי שעוצר אותם, הטיפול יכול בהחלט להביא לתחילת הלידה. גם כאשר לידה התחילה והיא אינה מתקדמת (למשל בירידת מים ללא צירים, או צירים קלים שהתחילו ונפסקו) הטיפול יכול לסייע להמשיך את התהליך שהחל.

היפוך עובר

הטיפול נותן כבוד רב לבחירות שמבצע התינוק, גם במצב העוברות. אם התינוק בחר להיות במצב עכוז, כנראה שיש לו סיבה טובה. הסיבה יכולה להיות אספקת דם טובה יותר במקום מסויים ברחם, מכשולים פיזיולוגיים (למשל עצם עצה הבולטת כלפי פנים וחוסמת את דרכו, חבל טבור קצר ועוד).
בעקבות הטיפולים ולאחר שיפור בתנאי הרחם, בוחרים חלק מהתינוקות להתהפך. בשום מקרה אין היפוך של התינוק במהלך הטיפול אך השיפור בתנאי הרחם והאגן,המתרחש בעקבות הטיפול, מאפשר להם להתהפך, אם הם בוחרים לעשות זאת.

בטיחות הטיפול

הטיפול באישה ההרה הוא טיפול משמעותי  אך עדין במיוחד, העיסוי הבטני נעשה ברכות ועדינות מירביות, ללא הפעלת לחץ על הבטן. עצמת הטיפול אינה מתקרבת אפילו ללחץ המופעל בעת בדיקת אולטרסאונד שגרתית. חלקו הגדול של העיסוי הוא עיסוי גב ואגן,  המתבצע כאשר האישה שוכבת על צידה ונתמכת בכריות. הטיפול מתבצע רק על ידי מטפלות שהוכשרו באופן מיוחד לטיפול בנשים הרות.