ניוזלטר: עיסוי הריון

הגליון יעסוק היום בהשפעות המיטיבות של עיסוי במהלך הריון. אסקור את המחקרים בתחום ואשתף אתכם בסיפורים המרגשים שלי ושל מטפלות נוספות בעיסוי ההריון המיוחד של שיטת ARVIGO.
אני יודעת שחלק מכן אינן בהריון עכשיו, אך בגלל חשיבותו של הנושא בחרתי להקדיש לו את הגליון הזה. לאלו מכן הממתינות להריון אני מאחלת מכל ליבי שנושא הגליון יהיה רלוונטי עבורכן בקרוב מאוד.

עיסוי רפואי ידוע מאז ומתמיד ככלי יעיל ובטוח לשיפור הבריאות הכללית, הפחתת מתחים והרגעת שרירים כואבים. נשים הרות נתקלות לעתים בתגובות הססניות לגבי הבטיחות והיעילות של העיסוי הרפואי בזמן הריון, אך מחקרים מוכיחים כי דווקא בתקופה רגישה זו, העיסוי הוא חשוב ומשמעותי ביותר הן לאישה ההרה והן לעוברה.

כיצד משפיע עיסוי ההריון על גוף האם?

עיסוי בעת הריון מפחית באופן משמעותי כאבים בגב וברגליים1 שנובעים לרוב מתוספת המשקל והעומס על השרירים והמפרקים. עיסוי בשיטת ARVIGO מפחית גם בעיות עיכול האופייניות לאישה ההרה כמו עצירות וצרבות. בנוסף מדווחות הנשים שקיבלו את העיסוי על שינה טובה יותר1 ונשימה טובה יותר.

כיצד משפיע עיסוי הריון על נפש האם?

עיסוי ההריון מרגיע את האם ואת העובר, מפחית חרדות1 ומאפשר לאם לקבל בצורה שלמה יותר את גופה המשתנה. העיסוי תורם למצב רוח טוב יותר1 ונותן לאם אפשרות להיות נוכחת ולהתחבר בצורה טובה יותר לעוברה.

עיסוי כטיפול בדכאון בעת הריון

אחד הנושאים שעדיין לא מקובל לדבר עליו הוא דכאון בעת הריון. נשים רבות שמעו על דכאון אחרי לידה, והיום יותר מבעבר המודעות לנושא עולה. דכאון בעת הריון, לעומת זאת, הרבה פחות נפוץ בשיח החברתי, למרות שמעל 10% מההריוניות סובלות ממנו. עיסוי ההריון הוכח ככלי משמעותי ביותר בטיפול בדכאון זה. נשים שקיבלו עיסוי בנוסף לטיפול בשיחות דיווחו על מצב טוב יותר מנשים שקיבלו טיפול בשיחות בלבד2, ואף הפחיתו את הסיכון שלהן ללקות בדכאון לאחר לידה3.

כיצד משפיע עיסוי בעת ההריון על הלידה?

מחקרים הראו כי נשים שקיבלו עיסוי במהלך ההריון סבלו מפחות סיבוכים במהלך הלידה1.
סוזאן טולי, מיילדת בית ותיקה ומנוסה מאוד מארה"ב, בדקה את משך הלידה ואחוזי הפינוי לבי"ח של היולדות שלה לפני ואחרי שהתחילה לשלב עיסוי הריון בשיטת ARVIGO. התוצאות היו מרשימות ביותר. ל 53% מהיולדות בלידה ראשונה היו לידות של פחות מ-6 שעות, לעומת כ-13% מהלידות לפני תחילת השימוש בשיטה. גם שלב הלחיצות התקצר משמעותית ואצל למעלה ממחצית היולדות בלידה ראשונה נמשך פחות מחצי שעה (לעומת כרבע מהיולדות לפני תחילת השימוש בשיטה).

כיצד משפיע עיסוי הריון על העובר?

ההשפעה המרגיעה שיוצר העיסוי על גוף האם משפיעה גם על העובר הגדל בתוכה. נשים שחוו טיפול מתמשך בעיסוי ההריון של שיטת ARVIGO מדווחות על תינוקות שמחים ומרוצים ועל חיבור טוב עם התינוק מרגע לידתו. תינוקות לאמהות שקיבלו עיסוי במהלך הלידה סבלו פחות מסיבוכים לאחר הלידה3.

עיסוי ההריון של שיטת ARVIGO

בעוד חלק ניכר משיטת ארויגו עוסק בעיסוי בטני, במהלך ההריון כמובן שעיסוי עמוק של הבטן הוא מחוץ לתחום. המגע בבטן במהלך העיסוי הוא עדין ומלטף ומטרתו לסייע לחיבור בין האם והעובר ולהקל על מערכת העיכול ורצועות הרחם הנמתחות. לקראת הלידה מסייע העיסוי להרגיע את הרחם ולאפשר לעובר לבחור במצג אופטימלי. רוב רובו של עיסוי ההריון מתמקד בעבודה על הגב והאגן כאשר האישה שוכבת על צידה ונתמכת בכריות. האישה יכולה להשאר לבושה בבגדים קלים ונוחים. עיסוי ההריון מתחיל מהשבוע ה-20 ונמשך עד ללידה.

חשוב לשים לב

כדי שעיסוי ההריון יהיה יעל ובטוח, הוא חייב להתבצע על ידי מטפלת שהוסמכה ספציפית לעיסוי זה. מטפלת מנוסה שהוסמכה לעיסוי הריון יודעת מתי מותר ומתי אסור לבצע את העיסוי, וכן באלו אזורי גוף ובאיזה רמת לחץ מותר לעבוד בכל אחד משלבי ההריון.
עיסוי הריון אינו מומלץ במצבים הבאים, אלא באישור רופא:
 • צוואר מקוצר
 • רעלת הריון
 • לידה מוקדמת בעבר
 • צירים מוקדמים במהלך ההריון
 • לחץ דם גבוה, בצקות קשות או כאבי ראש פתאומיים ולא מוסברים

מקורות

 1. Field, T. (1999). Pregnant Women Benefit From Massage Therapy. Journal of Psychosomatic Obstetrics and Gynaecology, Mar;20(1):31-8.
 2. Field, T., Deed, O., Diego, M., Gualer, A., Sullivan, S., Wilson, D. & Nearing, G. (2009). Benefits of combining massage therapy with group interpersonal psychotherapy in prenatally depressed women. Journal of Bodywork and Movement Therapies, 13, 297-303.
 3. Field TMD, Hernandez-Reif M, Deeds O and Figueiredo B (in press) Pregnancy massage reduces prematurity, low birthweight and postpartum depression.Infant Behavior & Development.

סיפור מהקליניקה

אני אוהבת מאוד את העבודה שלי על כל גווניה, אבל אין דבר שמרגש אותי יותר מאשר עיסוי הריון לאישה אשר ליוויתי במהלך הנסיונות להרות. המעבר מעיסוי של אישה הנאבקת ליצור חיים חדשים לאישה שהחיים החדשים ממלאים אותה, גורם לי לא פעם לדמעות של ממש תוך כדי הטיפול.

"אבל למה את בוכה?" שאלה ט' כשדמעה של התרגשות הופיעה בעיני כשהנחתי את ידי על בטנה והרגשתי את העוברית שלה מתקרבת "לרחרח". ט' סבלה מדכאון קשה לאחר לידת בנה הבכור אותו ילדה בלידת ואקום ארוכה ומתישה. היא חששה מאוד להרות שנית. כשהיה בנה בן שלוש והיא הרגישה שהיא "צריכה" להרות שוב, לא הצליחה להקלט. כאשר היה בנה בן 4 הגיעה אלי לטיפולים במהלכם השאירה בקליניקה דמעות רבות, ובסיומם הרתה את ביתה. עבדנו יחד במהלך ההריון, שבניגוד לקודמו עבר כמעט ללא תופעות לוואי והסתיים בלידה טבעית ומהירה ללא חתכים וקרעים. החיבור לתינוקת היה מיידי.
לשמחתה הדכאון לא הופיע לאחר הלידה השניה, למרות קשיי ההסתגלות האופיינים ללידת ילד שני, וזמן קצר לאחר הלידה היא הרגישה שהיא מוכנה לילד נוסף.

תרופות מהמטבח

סלט עדשים שחורות עם שקדים ועשבי תיבול

סלט עדשים שחורות עם שקדים ועשבי תיבול

סלט סתוי טעים ומחזק, עשיר מאוד בברזל ובמינרלים נוספים מומלץ לתקופת ההריון וגם סתם כך (הנענע והפטרוזיליה אמנם אינן מומלצות כצמחי מרפא בזמן ההריון, אך השימוש בהן לתיבול מומלץ ביותר)
 • 2 כוסות עדשים שחורות מבושלות
 • סלק קטן, מבושל , חתוך לקוביות קטנות
 • 2 כפות פטרוזיליה קצוצה
 • כף נענע קצוצה
 • מלח ים, פלפל שחור
 • כף שמן זית
 • 50 גרם שקדים פרוסים

מערבבים את כל החומרים ומגישים

עדכונים מהקליניקה

 • שמחה לבשר לכם שההרשמה לסדנת ההכנה לקראת קורס למטפלות בשיטת ATMAT נפתחה. כל הפרטים כאן אפשר להתעדכן גם בפייסבוק.
 • פתיחת הקורס "אישה במעגל הפריון – תהודה של " נדחתה ליום רביעי, ה 23/11. נותרו עדיין מספר מקומות.