ניוזלטר: מחזור לא צריך לכאוב

תודה על כל התגובות המרגשות לניוזלטר הקודם, שמחתי לשמוע שהמידע חידש והועיל לנשים רבות כל כך. ניוזלטר זה יעסוק באחת הבעיות הנפוצות ביותר אצל נשים – כאבי ווסת המוכרים בשם "כאבי מחזור" – מה גורם להם ומהן דרכי הטיפול. תוכלו לקרוא כיצד העלימה א' את כאבי המחזור שלה אחת ולתמיד וגם תקבלו מתכון מפנק לחיזוק הגוף לפני ובעת הווסת.

לא פעם, כשאני שואלת נשים שמגיעות אלי מסיבות אחרות- אם הן סובלות מכאבי מחזור, התשובה שאני מקבלת היא "כן, את יודעת, כמו כולן". אז זהו, שלא. לא כולן סובלות מכאבי מחזור ובהחלט לא כולן אמורות לסבול מכך. הווסת אמורה להיות מלווה בלא יותר מחצי שעה של אי נוחות קלה, וזהו. לא צריך ללמוד לחיות עם כאבי מחזור ולא צריך לקחת תרופות משככות כאבים באופן קבוע יומיים או שלושה בכל חודש. בחלק ניכר מכאבי המחזור ניתן לטפל באמצעים פשוטים וטבעיים כמו שינויי תזונה, עיסויים וקומפרסים. בניוזלטר זה אפרט את הגורמים לכאבי המחזור ואת הדרכים בהן הטיפול הטבעי יכול להגיע לשורש הבעיה ולפתור אותה לתמיד.

מהלך הווסת

הרחם בנויה משלוש שכבות. שתי השכבות החיצוניות הן קבועות, והשכבה הפנימית היא רירית הרחם שמתחלפת בכל חודש. בזמן הווסת נושרת השכבה הפנימית (וזהו הדימום הויסתי) ובמהלך החודש היא נבנית מחדש כהכנה לעובר שישתרש בתוכה. כאשר הרחם מזהה שאין היריון היא מפרישה חומרים הנקראים פרוסטגלנדינים שגורמים לשריר הרחם להתכווץ. התכווצויות הרחם מיועדות לסחוט את הרירית הישנה ולהעביר אותה אל מחוץ לגוף. התהליך נשמע אמנם אלים למדי אך כשהתנועתיות של הרחם תקינה, הוא אינו אמור לכאוב. לכל היותר לגרום לאי נוחות קלה.

השפעת מיקום ה על כאבי מחזור

על פי שיטת ARVIGO , במקרים רבים מקור הכאב טמון במיקום לקוי של הרחם. כאשר הרחם אינה נמצאת במיקום האופטימלי שלה (למשל אם היא נמוכה מדי, או נוטה לאחד הצדדים), היא אינה מקבלת את כל אספקת הדם והחמצן שאותה היא אמורה לקבל מכלי הדם הרבים המזינים אותה. ללא אספקת דם מיטבית, ההתכווצויות של הרחם תהיינה יעילות פחות, הרירית לא תתנקה לחלוטין ושיירים שלה ישארו ברחם, יתקשו ויתייבשו. ללא טיפול המצב עלול להחמיר מדי חודש כשהרחם מנסה להתמודד עם שיירים שנותרו בה במשך חודשים ארוכים. עם השנים מתחילה הרחם להגיב בהתכווצויות קשות מאוד על מנת לסלק את שיירי הרירית מהגוף וההתכווצויות האלו עלולות לכאוב לעיתים ממש כמו צירי לידה.

רוזיטה ארויגו, האישה שהביאה למערב את שיטת ARVIGO, אומרת:

"יותר מדי נשים ונערות סובלות מכאבים בזמן הווסת. למעשה, מה שגורם לכאבים הוא העובדה שהרחם של רוב הנשים היא נמוכה. עד שמצב הרחם לא יתוקן, שום כדורים או צמחים לא יביאו לשינוי שיחזיק לאורך זמן. חשוב לטפל בשורש הבעיה ולהשיב את הרחם למקומה התקין"

גורמים נוספים לכאבי מחזור

מקור הכאב יכול להיות טמון גם בכמות הפרוסטגלנדינים, אותם רכיבים המופרשים על מנת לגרות את התכווצויות הרחם. כאשר הם מצויים בכמות גדולה מהרגיל, ההתכווצויות של ה רחםעלולות להיות חזקות וכואבות יתר על המידה. דבר זה ניתן לתיקון באמצעים תזונתיים. גורם נוסף לכאבי מחזור הוא אנדומטריוזיס זוהי מחלה בה רירית הרחם גדלה מחוץ לחלל הרחם (למשל על השחלות, החצוצרות, שלפוחית השתן ובחלל הבטן). תאי הרירית מגיבים לשינויים ההורמונליים וגורמים לתגובה דלקתית ולכאבים קשים מאוד, הבאים לידי ביטוי בעיקר בעת הווסת. גם על כאבים אלו ניתן במקרים רבים להקל באמצעות עיסוי.

כיצד ניתן לטפל מהשורש בכאבי מחזור?

כיון שלמיקום הרחם יש חשיבות מכרעת בהפחתת כאבי המחזור, עיסוי לחיזוק הרחם יכול להועיל מאוד בטיפול בכאבים. כאשר אנו מחזירים את הרחם למקומה הטבעי, התנועתיות הטבעית שלה משתקמת, היא תתנקה משיירי הדם הישנים ולאחר מכן תצליח מדי חודש לשחרר את רירית הרחם ללא צורך בהתכווצויות קשות וכואבות. ניתן להגביר את יעילות התהליך על ידי הקפדה על תזונה בריאה, המבוססת על מזונות שלמים ולא מעובדים. תזונה זו תסייע להפחית עת עוצמת התכווצויות הרחם.

האם יש קשר בין כאבי מחזור לפוריות?

לפי שיטת ארויגו, כאבי מחזור יכולים להעיד על מיקום לקוי של הרחם. כאשר הרחם אינה במקומה הדבר יכול להשפיע הן על כאבי המחזור והן על הפוריות. לעתים קרובות כאשר מגיעות אלי נשים עם בעיית פוריות בלתי מוסברת, הסובלות גם מכאבי מחזור, בשלב הראשון הווסת מפסיקה לכאוב, ולאחר מכן מגיע ההריון.

סיפור מהקליניקה

היום בחרתי לחלוק אתכם חלק ממכתבה של א', שמשתפת בתהליך המרגש שעברה כתוצאה מהטיפול:
"כאבי המחזור הקשים שחוויתי מגיל 15 הפכו חלק בלתי נפרד מחיי… ביום שהגיע המחזור הייתי מושבתת וחסרת אונים לחלוטין… לא יכולתי לשכב או לשבת או ללכת ועברתי בין הפוזיציות האלה בחוסר מנוחה כמו חיה פצועה…
בכל מה שקשור למחזור, החיים שלי מתחלקים ללפני גלית ואחרי. ממי שחשבה שהגאולה שלה תגיע כשהמחזור ייפסק לגמרי, הפכתי להיות אחת מהבנות שלא סובלות ממנו, ולא צריכות אפילו אקמול. אני כותבת את המילים האלה ולא מאמינה. למעשה, כל הסובבים אותי שסבלו בעקיפין מהסבל שלי, עדיין לא מאמינים שלא צריך לחשוש מהפעם הבאה שאקבל מחזור…
אחד הקסמים הגדולים הנוספים הוא שהיא הצליחה לגרום לי להיזכר בפרט שמתברר שהוא קריטי – כשהייתי ילדה נפלתי וקיבלתי מכה חזקה בגב התחתון. שכחתי מזה לגמרי…זה היה עוצר נשימה. מילולית. נחנקתי למשך זמן שנראה לי כמו נצח…עכשיו מתברר שעצם הזנב שלי נשברה אז, וזה כנראה אחד הגורמים לכאבי המחזור, כיוון שהעצם השבורה גורמת לתזוזה של ה והרצועות…
אחת לכמה זמן אני אומרת לגלית שאני לא יודעת איך אוכל להודות לה באמת. אני אומרת את זה שוב כאן, עכשיו."
את המכתב המלא ומכתבים נוספים ניתן לקרוא כאן

תרופות מהמטבח

אני מביאה לכם היום מתכון נפלא לכדורי שומשום טעימים המגיעים מהרפואה המסורתית ההודית, שם הם משמשים לחיזוק הגוף והנפש לפני ובזמן הווסת. הכדורים יכולים להוות תחליף נפלא לאלו המרגישות שהן "חייבות" שוקולד בתקופה זו. המתכון הוא לכמות של עשרה כדורים, כשההמלצה היא לאכול כדור אחד ביום. אפשר להכין כמות גדולה יותר, לשמור במקפיא ולהפשיר לפני האכילה.

רכיבים:

  • 100 גרם – זרעי שומשום
  • 50 גרם – סוכר קנים
  • 50 גרם – קוקוס טחון
  • כפית קנמון טחון
  • כפית הל טחון
  • חצי כפית ג'ינג'ר טרי מגורר
  • כף גדושה שמן קוקוס או חמאה מזוקקת

הכנה:

קולים את זרעי השומשום על מחבת יבשה תוך ערבוב, עד שהם זהובים מפיצים ריח נעים (לשים לב לא לקלות יותר מדי – יוצר טעם מר). שמים את כל הרכיבים בבלנדר חזק או במעבד מזון, יוצרים כדורים ושומרים בקופסא סגורה, בחורף בטמפ' החדר ובקיץ במקרר.
הכדורים אינם מומלצים לחולי סוכרת ולנשים בעלות שחלות פוליציסטיות.