טיפול בכאבי מחזור

אחת הסיבות הפחות מוכרות לכאבי ווסת, המכונים גם כאבי מחזור, טמונה במיקום לקוי של הרחם. כאשר הרחם אינה נמצאת במיקום האופטימלי שלה, היא אינה מקבלת את כל אספקת הדם והחמצן שאותה היא אמורה לקבל מכלי הדם הרבים המזינים אותה. ללא אספקת דם מיטבית, ההתכווצויות של הרחם תהיינה יעילות פחות, הרירית לא תתנקה לחלוטין ושיירים שלה ישארו ברחם, יתקשו ויתייבשו. ללא טיפול המצב עלול להחמיר מדי חודש כשהרחם מנסה להתמודד עם שיירים שנותרו בה במשך חודשים ארוכים. עם השנים מתחילה הרחם להגיב בהתכווצויות קשות מאוד על מנת לנסות לסלק את שיירי הרירית מהגוף וההתכווצויות האלו עלולות לכאוב לעיתים ממש כמו צירי לידה.

ד"ר רוזיטה ארויגו אומרת "יותר מדי נשים ונערות סובלות מכאבים בזמן הווסת. למעשה, מה שגורם לכאבים הוא העובדה שהרחם של רוב הנשים היא נמוכה. עד שמצב הרחם לא יתוקן, שום כדורים או צמחים לא יביאו לשינוי שיחזיק לאורך זמן. חשוב לטפל בשורש הבעיה ולהשיב את הרחם למקומה התקין."

מהלך הטיפול

מהלך הטיפול תלוי בחומרת המצב ההתחלתי ובסיבות לו.

את הפרטים על האפשרויות השונות ניתן לקרוא כאן

נשים רבות מרגישות הקלה ניכרת כבר בווסת הראשונה שלאחר תחילת הטיפול. אחרות לעומתן, חוות בחודש הראשון משבר ריפוי הנובע מהתנקות הרחם. משבר הריפוי יכול להיות כרוך בכאבים קשים יותר, דימום מוגבר, חולשה וקרישי דם.

גם לאחר שאין כאבים כלל, מומלץ להמשיך לבצע את העיסוי העצמי לפחות פעמיים בשבוע על מנת לשמור על התוצאות.

כיצד מתבצע העיסוי?

העיסוי מתבצע עם מעט שמן באזור הבטן והאגן במטרה לשפר את מיקום הרחם, להזרים דם לאזור ולשפר את תפקוד אברי מערכת הרביה והעיכול. זהו עיסוי מיוחד, נשי מאוד, עמוק אך נעים, שיכול "על הדרך" לעזור בבעיות נוספות כמו צרבות, עצירות, דלקות בדרכי השתן, הפרעות עיכול שונות, דליפת שתן, כאבי ראש ועוד.

האם העיסוי עוזר במצב של אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס היא מחלה בה רירית הרחם גדלה מחוץ לחלל הרחם (למשל על השחלות, החצוצרות, שלפוחית השתן ובחלל הבטן). תאי הרירית מגיבים לשינויים ההורמונליים וגורמים לתגובה דלקתית ולכאבים קשים מאוד, הבאים לידי ביטוי בעיקר בעת הווסת. למרות שהעיסוי אינו יכול לרפא את המחלה, כמעט תמיד יש שיפור ניכר ברמת הכאב של חולות באנדומטריוזיס. בגלל רמת המורכבות של המחלה, באנדומטריוזיס לרוב ידרשו מספר רב יותר של טיפולים בתכיפות גבוהה יותר עד להשגת תוצאות. במספר מקרים ציסטות אנדומטריוטיות עיקשות נעלמו במהלך הטיפולים.