טיפול בכאבי מחזור

אחת הסיבות הפחות מוכרות לכאבי ווסת, המכונים גם כאבי מחזור, טמונה במיקום לקוי של הרחם. כאשר הרחם אינו נמצא במיקום האופטימלי שלו. הוא אינו מקבל את כל אספקת הדם והחמצן שאותה הוא אמור לקבל מכלי הדם הרבים המזינים אותו. ללא אספקת דם מיטבית, ההתכווצויות של הרחם תהיינה יעילות פחות, הרירית לא תתנקה לחלוטין ושיירים שלה ישארו ברחם, יתקשו ויתייבשו. ללא טיפול המצב עלול להחמיר מדי חודש כשהרחם מנסה להתמודד עם שיירים שנותרו בו במשך חודשים ארוכים. עם השנים מתחיל הרחם להגיב בהתכווצויות קשות מאוד על מנת לנסות לסלק את שיירי הרירית מהגוף וההתכווצויות האלו עלולות לכאוב לעיתים ממש כמו צירי לידה.

ד"ר רוזיטה ארויגו אומרת "יותר מדי נשים ונערות סובלות מכאבים בזמן הווסת. למעשה, מה שגורם לכאבים הוא העובדה שהרחם של רוב הנשים הוא נמוך. עד שמצב הרחם לא יתוקן, שום כדורים או צמחים לא יביאו לשינוי שיחזיק לאורך זמן. חשוב לטפל בשורש הבעיה ולהשיב את הרחם למקומו התקין."

מהלך הטיפול

הפגישה הראשונה נמשכת שעתיים. את הפגישה כדאי לקבוע לשבוע שאחרי הווסת. במהלך הפגישה יערך תשאול מקיף, ינתן טיפול ראשון בעיסוי, המלצות תזונתיות והדרכה לטיפול עצמי, אותו תבצעי בעצמך בין הטיפולים בקליניקה. נשים רבות מרגישות הקלה ניכרת כבר אחרי הטיפול הראשון. אחרות לעומתן, חוות בחודש הראשון משבר ריפוי הנובע מהתנקות הרחם. משבר הריפוי יכול להיות כרוך בכאבים קשים יותר, דימום מוגבר, חולשה וקרישי דם. לאחר הווסת הבאה ניפגש שוב לשיחת עדכון קצרה ועיסוי בן 45 דקות. בחלק ניכר מהמקרים יורגש שיפור בתוך 3-4 חודשים. לעתים ידרשו טיפולים נוספים. אם הכאב פחת אך לא נעלם לחלוטין ניתן להפגש שוב אחת לחודש, עד שהכאב יעלם. במקרים קשים ניתן לבצע סדרה של 5 טיפולים רצופים הנערכים במהלך שבוע אחד לזרוז תהליך הריפוי.

גם לאחר שאין כאבים כלל, מומלץ להמשיך לבצע את העיסוי העצמי לפחות פעמיים בשבוע על מנת לשמור על התוצאות.

כיצד מתבצע העיסוי?

העיסוי מתבצע עם מעט שמן באזור הבטן והאגן במטרה לשפר את מיקום הרחם, להזרים דם לאזור ולשפר את תפקוד אברי מערכת הרביה והעיכול. זהו עיסוי מיוחד, נשי מאוד, עמוק אך נעים, שיכול "על הדרך" לעזור בבעיות נוספות כמו צרבות, עצירות, דלקות בדרכי השתן, הפרעות עיכול שונות, דליפת שתן, כאבי ראש ועוד.

האם העיסוי יעבוד גם ללא שינוי תזונתי?

במקרים רבים הכאבים יפחתו משמעותית גם ללא שינוי תזונתי אך מומלץ מאוד לנצל את ההזדמנות למעבר לתזונה בריאה יותר על מנת לשפר את הבריאות הכללית

האם העיסוי עוזר במצב של אנדומטריוזיס?

אנדומטריוזיס היא מחלה בה רירית הרחם גדלה מחוץ לחלל הרחם (למשל על השחלות, החצוצרות, שלפוחית השתן ובחלל הבטן). תאי הרירית מגיבים לשינויים ההורמונליים וגורמים לתגובה דלקתית ולכאבים קשים מאוד, הבאים לידי ביטוי בעיקר בעת הווסת. למרות שהעיסוי אינו יכול לרפא את המחלה, כמעט תמיד יש שיפור ניכר ברמת הכאב של חולות באנדומטריוזיס. בגלל רמת המורכבות של המחלה, באנדומטריוזיס לרוב ידרשו מספר רב יותר של טיפולים בתכיפות גבוהה יותר עד להשגת תוצאות. במספר מקרים ציסטות אנדומטריוטיות עיקשות נעלמו במהלך הטיפולים.