ניוזלטר: חמשת הדברים שיכולים לעכב את ההריון שלך

כשאני מספרת לנשים שמגיעות אלי לטיפולים את הדברים שאת עומדת לקרוא, כמעט תמיד אני נתקלת באותה תגובה: "באמת? איך אף אחד לא אמר לי?!". רוב הנשים יודעות שעודף משקל, קפאין, אלכוהול וסיגריות יכולים לעכב את ההריון שלהן, אבל הדברים שתקראו כאן הם הרבה פחות מוכרים.
אני מקדישה את הגליון הזה לכל אותן נשים המנסות להרות ומבלי לדעת פוגעות בסיכויים שלהן להצליח. הגיע הזמן שהמידע הזה יהיה נגיש לכולן.

1. ויטמין C

ויטמיניםידוע שויטמין C חשוב לבריאות, אך כאשר נוטלים ויטמין C כתוסף, בכמות העולה על 500 מ"ג ביום, הדבר עלול לייבש את נוזל צוואר הרחם ועל ידי כך לפגוע בפוריות הטבעית שלך.
לקראת הביוץ שלך, צוואר הרחם מפריש נוזל מיוחד שמטרתו להזין את הזרע בדרכו הארוכה לפגישה עם הביצית. ללא הנוזל הזה, יכול להיות שהזרע לא ישרוד עד למפגש, וזהו בדיוק הנוזל בו פוגע עודף בויטמין C.

מה עושים?

חשוב שתדעי, שגם מחסור בויטמין C יכול לפעול באותה הצורה ולכן הדרך הטובה ביותר לספק לגופך כמויות מספיקות אבל לא מוגזמות מהויטמין היא לצרוך אותו בתזונה – פלפלים אדומים, פירות טריים ועשבי תיבול ירוקים יעשו עבודה מצויינת. אם בכל זאת את זקוקה לתוסף מסיבה כלשהי חשוב לעשות זאת בליווי מקצועי.

2. מיקום הרחם

רחםכשהרחם אינו נמצא במקומו הטבעי הוא עלול להפעיל לחץ על כלי הדם שמזינים אותו ועל איברים סמוכים לו ועל ידי כך לפגוע בפוריות שלך. הרחם שלך מוחזק במקומו באמצעות 8 רצועות חזקות וגמישות. כאשר רצועות אלו נפגעות – למשל כתוצאה מיציבה לא נכונה, פציעה, לידות קשות או פעילות גופנית לא מתאימה – הרחם שלך זז ממקומו הטבעי.

מה עושים?

צריך לחזק את רצועות הרחם. שיטת ARVIGO עוסקת בחיזוק רצועות הרחם. באמצעות טיפול בשיטה זו תוכלי לגלות אם הרחם שלך נמצא במקומו ואף לתקן את המצב. בגליון הבא ארחיב בנושא רצועות הרחם וחשיבותן.

3. אולטרסאונד

אולטראסאונדבתהליך מעקב זקיקים, שהוא אחד הבירורים הראשונים בטיפול בבעיות פוריות, נערכות בדיקות דם ובמקביל להן נערכות בדיקות אולטרסאונד וגינלי על מנת להעריך את מצב הזקיקים ולדעת מתי צפוי להתרחש הביוץ.
בזמן אולטרסאונד וגינלי נהוג להשתמש בקונדום מרוח בג'ל וכאן בדיוק הבעיה. הג'ל הזה, כאשר מוחדר לנרתיק בימים הפוריים של האישה יכול לפגוע בתנועתיות הזרע ולכן להפחית את הסיכוי להריון!
חשוב לזכור שגם חומרים המיועדים לסיכוך בעת יחסי מין יכולים לגרום לבעיה דומה.

מה עושים?

כשהביוץ מתקרב, מבקשים ממי שמבצע את הבדיקה למרוח שכבה עבה של ג'ל מתחת לקונדום ולא מעליו. בימים שקרובים לביוץ, נוזלי צוואר הרחם עצמו מתרבים ומתעבים ולכן הבדיקה בימים אלו, גם ללא ג'ל תכאב פחות.
ישנם תכשירים יעודיים לסיכוך המיועדים במיוחד לנשים המנסות להרות.
סעיף זה לא רלוונטי כמובן למי שעוברת מעקב זקיקים לצורך הזרעה או הפריה חוץ גופית. במקרים אלו אין מניעה להשתמש בג'ל מכל סוג.

4. ריצה

ריצהלמרות שפעילות גופנית היא חשובה מאוד למנסות להרות, ריצה, ובעיקר ריצה על משטחים קשים (כביש, מדרכה) יכולה להיות מאוד בעייתית ולהפריע לסיכוי להרות.
רצועות הרחם שלך מתפקדות כמעין גומיות גדולות ששומרות על הרחם שלך במקומו. כאשר את רצה על משטח קשה, עם כל חבטה של הרגל ברצפה רצועות הרחם נמתחות למקסימום אורכן. קחי גומיה ומתחי אותה למקסימום אורכה שוב ושוב. לאחר זמן מה, הגומיה תחלש ולא תחזור שוב לאורכה המקורי. תהליך דומה קורה לרצועות הרחם. אחרי תקופה, הרחם שלך ימצא את עצמו במקום נמוך יותר ממיקומו המקורי. כדי להבין את השפעת התהליך על הפוריות שלך קראי את הסעיף המדבר על מיקום הרחם.

מה עושים?

אם את יכולה להחליף את הריצה בפעילות גופנית אחרת – מה טוב. הליכה היא נהדרת למנסות להרות וכן ריקודי בטן. אם ריצה היא בדמך, הקפידי לרוץ על חול או על דשא אך המנעי ככל האפשר מריצה על משטחים קשים.

5. לחם

לחםבשנים האחרונות התגלה קשר בין צריכת גלוטן (חלבון הנמצא בחיטה ובדגנים נוספים) ובעיות פוריות. רגישות לגלוטן מתבטאת בד"כ בכאבי בטן ובעיות במעיים ומאובחנת כצליאק. לאחרונה, התגלה שיש גם צליאק תת קליני. בצליאק תת קליני לא יהיו כמעט סימפטומים במערכת העיכול, אבל הבעיות יופיעו במקומות אחרים.
שני נושאים שנמצאו קשורים לצליאק תת קליני הם בעיות פוריות והפלות חוזרות. אם את סובלת מאחד מהשניים ללא סיבה נראית לעין, יכול להיות שמה שגורם לכך הוא הלחם שאת אוכלת..

מה עושים?

בקשי מרופא המשפחה בדיקת דם לגילוי צליאק. אם התשובה חיובית, יתכן שדיאטה נטולת גלוטן תפתור את הבעיה ותביא להריון המיוחל..

חשוב לי להדגיש שלמרות שמדובר בנושאים משמעותיים, אנשים בעלי רמת פוריות גבוהה, יצליחו לרוב להתגבר על הנושאים שהוצגו ולהרות למרות זאת. אבל, אם אתם מנסים להרות זמן מה ללא הצלחה, כדאי לשים לב גם לדברים הקטנים המופיעים ברשימה זו, אולי אחד מהם או יותר פוגע בסיכויי ההצלחה שלכם.

תרופות מהמטבח

לכל מי שקרא את הסעיף האחרון ונחרד מהמחשבה של חיים ללא לחם, אז קודם כל – שוק המוצרים ללא גלוטן הוא רחב ומפותח ובהחלט יש אפשרויות רבות ללחמים ומאפים נטולי גלוטן. בנוסף, קבלו מתכון משובח לרולים טעימים ומפנקים המבוססים על עלי אורז. את עלי האורז אפשר לקנות בחנויות טבע ובסופרים הגדולים . משרים אותם בקערת מים לשתיים שלוש דקות והם מוכנים לגלגול ואכילה. אפשר למלא בכל מילוי שעולה על דעתכם. אם אתם רוצים לקחת אותם לדרך, כדאי לעטוף במגבת לחה כדי למנוע התייבשות

רכיבים לרול אחד:

  • עלה אורז
  • כף גבינת עיזים או גבינת קשיו
  • פרוסת סלמון כבוש או רצועת פלפל אדום קלוי, ביתי או קנוי באיכות טובה
  • כף עירית קצוצה

הכנה:

משרים את עלה האורז בקערה עם מי ברז קרים לשתי דקות. מוציאים ומניחים על מגבת לחה. מורחים בשליש הקרוב אלינו את הגבינה, משאירים שוליים רחבים מכל הצדדים. מניחים את הסלמון או הפלפל על הגבינה ומפזרים את העירית.
מקפלים את השוליים הקרובים אלינו על המילוי, מקפלים את שני צידי העלה ומגלגלים.
אפשר לטבול לפני האכילה במטבל העשוי מעגבניות מרוסקות, ממיץ לימון מעורבב עם סויה נטולת גלוטן או כל מטבל אחר שאתם אוהבים.