ניוזלטר: הריון אחרי גיל 40

בשנים האחרונות, מספר הנשים מעל גיל 40 המנסות להרות עולה בהתמדה. גליון זה יעסוק במידע הרלוונטי להצלחת ההריון בגיל זה. תוכלו לקרוא גם את סיפורה המרגש והמעצים של מיכל, שילדה את בתה הראשונה קצת לפני יום הולדתה ה-45. חג סוכות שמח לכולכן!

אי אפשר להתכחש לעובדה שמבחינה סטטסיטית רמת הפוריות אחרי גיל 40 יורדת בצורה משמעותית, והסיכון בהריון בגיל זה עולה. יחד עם זאת, חשוב לזכור שמדובר בסטטיסטיקה. לא כל גוף מתנהג בצורה דומה, ויש הרבה דברים שניתן לעשות כדי להגביר את הסיכוי להרות וללדת תינוק בריא גם אחרי גיל 40.

מדוע יש ירידה ברמת הפוריות?

כנשים אנחנו נולדות כשכל הביציות שיהיו לנו במשך כל חיינו כבר נמצאות בשחלות. הביציות האלה עדיין אינן מוכנות להפריה וכדי להפוך לכאלה הן צריכות לעבור תהליך הבשלה. בכל חודש מתחיל תהליך הבשלה של מספר ביציות. התהליך אורך כשלושה חודשים כשזהו בעצם חלון ההזדמנויות שלנו להשפיע על איכות הביציות. בסיום התהליך, במצב האידיאלי, אחת הביציות שהתחילו את התהליך מגיעה לבשלות ומבייצת. עם הגיל, מאבדות הביציות שנמצאות בשחלות במשך שנים רבות, גם מאיכותן. בשלב כלשהו, במנגנון שלא הוסבר עדיין במלואו על ידי המדע, תהליך הביוץ פוסק ואיתו גם המחזור החודשי.

האם ניתן לבדוק מהי רמת הפוריות שלי?

יש מספר בדיקות שיכולות לרמוז על כמות הביציות ואיכותן. אף אחת מהבדיקות האלו אינה מדוייקת ואינה מנבאה ב-100% סיכוי או חוסר סיכוי להריון. בדיקת הדם להורמון ה FSH שנעשית באופן שגרתי בפרופיל הורמונאלי שמשה במשך שנים רבות כמדד היחיד לנושא. היום מקובל להשתמש גם בבדיקת דם ל AMH שנחשבת מדוייקת יותר, וכן בספירת זקיקים באולטרסאונד בתחילת המחזור.

האם ניתן להשפיע על איכות הביציות?

ע"פ שיטת ARVIGO, לזרימת דם תקינה לשחלות יש חשיבות רבה הן בהאטה של תהליך ההתנוונות של השחלות, והן על תהליך ההבשלה של הביציות. כאשר השחלות מקבלות את כל אספקת הדם והחמצן לה הן זקוקות, התפקוד שלהן יהיה טוב יותר. גם הבשלת הביציות תתבצע בתנאים טובים יותר ותניב ביציות איכותיות יותר. לכל אישה יש נקודת גבול, שמעבר לה גם כשכל התנאים יתקיימו השחלות יפסיקו לתפקד, אך עד אז היכולת להשפיע ולשנות היא משמעותית. הדרכים לוודא שהשחלות מקבלות את כל מה שהן זקוקות לו הן הקפדה על עיסויים של אזור הרחם, תזונה נכונה ועתירת ויטמינים ומינרלים, צמחי מרפא, ותוספי תזונה שונים שהוכחו כמשפרים את איכות הביציות.

יתרונות וחסרונות בלידה מעל גיל 40

הריון מעל גיל 40 הוא לא אידיאלי. מי שיש לה את התנאים להרות מוקדם יותר, זה בהחלט עדיף. סיכויי ההצלחה של הריון טבעי או מטיפולים גבוהים יותר בגילאים צעירים, הסיכון להפלות נמוך יותר וכך גם הסיכון למומים גנטיים בעוברים.
אך למרות הנאמר, מחקרים מהשנים האחרונות שבדקו את הנושא מצאו שגיל האישה עצמו אינו מהווה גורם סיכון לאמא, אלא רק התחלואה הנלווית לגיל. מעל גיל 40 הסיכון (בלי קשר להריון) למצב טרום סוכרתי, לחץ דם או מיומות ברחם עולה, ומצבים אלו יכולים לסכן את ההריון ואת האישה.
פעמים רבות מדברים על היתרונות הרגשיים והכלכליים של הורות מאוחרת, אך יש גם יתרונות בריאותיים: מחקר שנערך בבית החולים הדסה בירושלים מצא שתוחלת החיים של אמהות שילדו בגיל מאוחר היתה גבוהה יותר מהממוצע, וסיכוייהן למות מכל סיבה היתה נמוכה יותר.

כמה מילים על אמונה

כשאת מעל גיל 40 ומתקשה להרות, האמונה ביכולתך וביכולתו של גופך להרות היא חשובה מאין כמוה. אני לא מתכוונת לתת כאן הרצאת ניואייג' על חשיבה חיובית, אבל כשאת מאמינה ובוטחת ביכולותו של גופך להרות וביכולתן של הביציות שלך לייצר הריון תקין, ההתנהלות שלך במערכת הרפואית היא שונה.
ברוב המקרים, כאשר טיפולים נכשלים, הרופאים (לא כולם, יש רופאים נפלאים!) ממהרים להאשים את איכות הביציות. הרבה פעמים הם צודקים, אבל לא תמיד. לעיתים אני פוגשת בקליניקה נשים הבוטחות ומאמינות בגופן, ורואה איך דווקא הן מצליחות לשכנע את הרופאים לבצע עוד בדיקות, ופעמים רבות הבדיקות הנוספות מוצאות את מקורה האמיתי של הבעיה.
הטיפולים בעיסוי הרחם, ובעיקר טכניקת העיסוי העצמי של שיטת ARVIGO מגבירים מאוד את ההקשבה הפנימית, את החיבור לגוף ואת האמונה ביכולותיו.

לפעמים נשים מעל גיל 40 צריכות להתאמץ יותר כדי להרות. הן צריכות להקפיד על תזונה נקיה מאוד, להמנע מעישון, מקפאין, מאלכוהול ומכל חומר שיכול להעיק על הגוף. הן צריכות להתעמל באופן שוטף ולהיות בעלות אמונה חזקה בגופן וביכולתן. זהו מאמץ לא פשוט אך מאוד משתלם, בעיקר אך לא רק, אם מתלווה אליו ההריון הנכסף.

סיפור מהקליניקה

אני מביאה לכם היום קטע מסיפורה המרגש של מיכל, שילדה את ביתה קצת לפני יום הולדת 45. אני ממליצה לכל אישה להכנס ולקרוא את המכתב המלא ולשאוב עידוד מהסיפור המרגש והאופטימי הזה. (מיכל תשמח גם לדבר עם מי שרוצה לדעת עוד, ולענות על שאלות. מי שמעונינת לדבר איתה יכולה לשלוח אלי מייל ואקשר ביניכן).

"למרפאת הפוריות בקופת חולים הגעתי כאשר החלטתי בפעם הראשונה בחיי שאני רוצה להיות אמא. הייתי בת 42 וחצי. הרופא שקיבל את פניי היה נחמד… וציין גם בהתחלת הפגישה וגם בסופה שעלי להזדרז מאוד כי מגיל 43 הסיכוי שלי להרות וללדת יורד למטה מ 3%. במשך כ 10 חודשים עברתי 5 הזרעות… כל חודש ההמתנה והאכזבה…
בתחילת התהליך כתבתי תפילה. קראתי אותה כל ערב לפני השינה… קיבלתי דיקור סיני, והייתי נוסעת למרכז הארץ לקבל עיסויים רפואיים לרחם עפ"י מסורת המאיה
הגיע הזמן לעבור לשלב ההפרייה החוץ גופית. ה FSH נסק ל 15, ומקופ"ח הגיע מסר – אין לך אישור… כתבתי מכתב ערעור . תוך כמה ימים הגיע מסר מהקופה – יש לך אישור, אבל רק לטיפול אחד. הסתבר שזה היה מחזור קצר ביותר והביוץ התרחש מוקדם מאד לפני שמשהו רציני הספיק להתפתח… הגשתי בקשה לאישור של טיפול נוסף ונעניתי בשלילה… התקשרתי לרופא הפוריות שלי וביקשתי עזרה…
התחלתי שוב הזרקת הורמונים. לקראת הביוץ נראה באולטרסאונד זקיק אחד בודד. בשאיבה התגלו עוד שתי ביציות. רק אחת התפתחה. אותה החזירו לי לרחם, אותה בישלתי 9 חודשים בהריון שהיה קל מהקלים, ואת התינוקת הזו ילדתי בלידת בית בת 4 שעות ! (גם אני הייתי בהלם).
קוראים לה תמר, והיא הכי הכי הכי שבעולם, אוצרי היקר , שמזכירה לי כל דקה את כוחי לברוא מציאות, כאשר אני יודעת מה רצוני, נחושה באמונתי, ולא מפסיקה להתפלל לעזרה של הכוחות הגדולים, בוראי החיים."

את המכתב המלא ומכתבים נוספים ניתן לקרוא כאן

תרופות מהמטבח

ברוקוליאחד מתוספי התזונה המומלצים לשיפור איכות הביציות הוא Coenzyme Q10, כנראה בשל העובדה שהוא משפר את זרימת הדם בגוף. כדי להגיע לכמויות עליהן נערכו המחקרים חייבים להסתמך על תוספים, אבל למרות זאת – כדאי לכלול בתזונה שפע מהמזונות העשירים ברכיב זה. בין המזונות העשירים בקונאזים נמצאים ברוקולי, כרובית, דגי סלמון, בוטנים, פיסטוקים, שומשום, תפוזים ותותים.

הנה כמה אפשרויות לשלב אותם בתפריט:
  • פירה ברוקולי עם נתח סלמון מאודה יכול להיות ארוחת צהריים נהדרת, טעימה ומספקת.
  • אפשר גם להקפיץ ברוקולי וכרובית, ברוטב סויה עם שום כתוש ולפזר בוטנים קצוצים או שומשום קלוי.
  • לקראת החורף אפשר להכין סלט פירות חורף נפלא מתפוזים, בננות ותותים.

עדכונים מהקליניקה

  • סדנת הכנה לקראת קורס בשיטת ARVIGO תפתח בסוף דצמבר בירושלים. כל הפרטים כאן.
  • פאנל נוסף לקראת הקורס "אישה במעגל הפריון" יתקיים בסוף החודש בבית לארומתרפיה בגבעתיים.בפאנל נדבר על טיפולי פוריות בתרבות המאיה ובתרבות התימנית ונתנסה בעבודה קולית לחיבור עם הרחם. כל הפרטים כאן