ניוזלטר: הרחם האחורי

אני שמחה ומתרגשת לשלוח לך את הגליון הראשון של הניוזלטר שלי שמטרתו לספק לך מידע מקורי ומרתק בנושא הרחם – מחזור, פוריות, הריון, לידה וגיל המעבר. בגליון זה אעסוק בנושא הרחם האחורי, אשתף אותך בסיפורה המרגש של ש' ואתן טיפ פשוט ואפקטיבי להגברת זרימת הדם באגן.

אם את סובלת מכאבי מחזור או מכאבים ביחסי מין, אם את מנסה להרות ואינך מצליחה ללא כל סיבה ידועה – יכול להיות שהרחם שלך הוא אחורי. לאחת מחמש נשים יש רחם אחורי. בקליניקה שלי אני נתקלת פעמים רבות בידע המועט שיש לנשים לגבי הבעיות הנוצרות מרחם אחורי. חשוב לי שידעו שרבות מהבעיות האלו ניתנות לטיפול ולכן, במאמר זה אספר על הסימפטומים המאפיינים את הרחם האחורי, הטיפול בו והשפעותיו החשובות.

כמה מילים על הרחם האחורי

רחם קדמי, שהוא המצב השכיח יותר, עולה ומתעקל קדימה לכיוון הבטן. רחם אחורי לעומת זאת, מתעקל אחורה לכיוון הגב כשהוא נשען על המעי הגס. לרחם האחורי יש מספר דרגות התלויות ברמת העיקול שלו, כלפי הגב. ככל שהרחם מעוקל יותר כלפי הגב כך הוא אחורי יותר. כשהרופאים אומרים שהרחם "מאוד אחורי" הכוונה היא בדרך כלל שהוא ממוקם ממש מעל המעי.

כיצד הופך הרחם לאחורי?

בניגוד לגישה המקובלת, הטוענת כי ברוב המקרים הרחם האחורי הוא מצב מולד, טוענת שיטת ARVIGO כי פעמים רבות מקור הרחם האחורי הוא בנפילה חזקה, או בנפילות חוזרות על הגב התחתון, לעתים אף בילדות המוקדמת. כיוון שהרחם מחובר בשתי רצועות חזקות אל עצמות עמוד השדרה התחתונות (סאקרום), הפגיעה בנקודת החיבור מושכת את הרצועות המחוברות אליה ויוצרת הדבקויות שעם הזמן מביאות את הרחם למצב אחורי. במקרים רבים כאשר הרחם הוא אחורי, ניתן לחוש במישוש את מקום הפגיעה בגב. גורמים נוספים שיכולים להביא את הרחם למצב אחורי הם ניתוחים, אנדומטריוזיס ודלקות חוזרות באזור האגן, שיכולים לגרום להדבקויות באזור וליצור את התופעה.

איך אפשר לדעת אם הרחם שלך הוא אחורי?

לרוב, בבדיקה גניקולוגית פשוטה, יוכל רופא הנשים לקבוע אם הרחם הוא קדמי או אחורי. במקרים רבים נשים שיש להן רחם אחורי שמעו על כך מרופא הנשים שלהן. יחד עם זאת, שווה לבדוק אם הרחם שלך הוא אחורי אם את סובלת משניים או יותר מהסימפטומים הבאים:
  • כאבי מחזור
  • כאבים בעת יחסי מין
  • נטיה מוגברת לצניחת רחם
  • קושי להשתמש בטמפון או בגביעונית (מונקאפ ודומיהן)
  • עצירות לפני הווסת המשתחררת עם תחילת הדימום
  • התפרצות של טחורים לפני הווסת
  • כאבי גב תחתון המחמירים לפני הווסת
  • קשיי פוריות

כיצד משפיע הרחם האחורי על פוריות?

באופן כללי, רחם אחורי יכול לקלוט ולהחזיק הריון כמו רחם קדמי. בעיית פוריות הקשורה ברחם אחורי יכולה להווצר משני גורמים:
  • לזרע קשה יותר להגיע לרחם. חשוב לדעת, שכאשר מקיימים יחסי מין יש תנוחות המקלות על הזרע להגיע לרחם כאשר הרחם הוא אחורי.
  • ההדבקויות באגן, שגרמו לרחם להפוך לאחורי, מגבילות את התנועה של הרחם והחצוצרות, והגבלת התנועה הזו היא שגורמת לבעיית הפוריות.

האם ניתן לטפל במצב זה?

מנסיוני, הסימפטומים של רחם אחורי אינם גזירה משמים וניתן לטפל בהם בהצלחה. זאת מכיוון שלפי התפיסה של שיטת ארויגו, ברוב המקרים הסיבה לסימפטומים אינה הרחם האחורי עצמו, אלא ההדבקויות וחוסר התנועתיות שגרמו למצב מלכתחילה. באמצעות עיסוי האיזור ניתן להגביר את זרימת הדם ולגרום להפחתת ההדבקויות . להגברת התנועתיות של הרחם והחצוצרות יש השפעות מרחיקות לכת, למשל שיפור הפוריות והפחתת כאבי הגב.

האם אפשר להפוך רחם אחורי לקדמי?

בעבר היו עושים ניתוחים להפיכת הרחם לקידמי. הניתוחים אמנם הצליחו להפוך את הרחם, אך ברוב המקרים לא השפיעו על הסמפטומים ולכן הפסיקו אותם. לכן, גם אני מאמינה שלא צריך לתקן רחם אחורי אלא לטפל במצב שגרם להווצרותו ועל ידי כך לשפר את הבעיות שנגרמו. בחלק מהמקרים, במהלך הריון משקל הרחם הגדל ימשוך את הרחם בחזרה למצב קדמי. במצב כזה תחוש האישה בסביבות השבוע ה-20 להריון כאבים חזקים בגב התחתון שעלולים אף להשבית אותה לחלוטין למשך מספר ימים.

נשים רבות בעלות רחם אחורי לא יסבלו מכך כלל ואף לא ידעו על כך. רחם אחורי הוא לא בהכרח בעיה. אך אם את חוששת שהסימפטומים מהם את סובלת קשורים לרחם אחורי חשוב לדעת שזו בעיה שניתן לטפל בה.

סיפור מהקליניקה

ש', בשנות השלושים לחייה, הגיעה לטיפול לאחר תקופה ארוכה של נסיונות להרות. היא התלוננה על כאבי מחזור חזקים מאוד, שמחייבים אותה לקחת מספר משככי כאבים ועדיין משביתים אותה מכל פעילות.
במהלך התשאול עלתה גם העובדה שלעתים קרובות היא סובלת מכאבים בעת קיום יחסי מין. במהלך הטיפול חשתי שהרחם של ש' עשוי להיות אחורי וביקשתי ממנה לוודא עם רופא הנשים שלה שאכן זה המצב.
בפגישה הבאה סיפרה לי ש' שהרחם שלה אכן אחורי והטיפול התמקד בטכניקות ספציפיות להנעה ושחרור של הרחם האחורי.
לטיפול שלאחר מכן הגיעה ש' עם שתי בשורות: הראשונה היא שהכאבים בקיום יחסי מין חלפו לחלוטין, והשניה היא שהווסת האחרונה היתה קשה מהרגיל וגם שופעת מאוד. מבחינתי שתי הבשורות היו מצויינות, מחזור קשה לאחר הטיפול בעיסוי מאפיין לרוב תהליך ניקוי של הרחם, שיכול סוף סוף לנוע ולנקות את שיירי הדם שנותרו בו, לעתים במשך שנים ארוכות.
אמרתי לש' שרוב הסיכויים שבמחזור הבא כבר תחוש הקלה בכאב, אך לשמחתנו המחזור הבא לא הגיע, ובמקומו הגיעה בדיקת הריון חיובית ומרגשת מאוד

תרופות מהמטבח

כיון שזרימת דם תקינה חיונית לתפקוד מערכת הרביה הנשית, אני ממליצה לשפר אותה על ידי שתיה יומיומית של חליטה מעלי רוזמרין. נשים שזרימת הדם שלהן לא אופטימלית יסבלו לרוב מקור ובעיקר קור בכפות הידיים והרגליים. את עלי הרוזמרין הטריים ניתן לגדל בקלות בעציץ וגם למצוא בכל סופר. כדי להכין את החליטה יש לשים כף עלי רוזמרין בכוס מים רותחים, לכסות, להמתין 5 דקות ולשתות. כיון שרוב האנשים לא מתחברים לטעמה של חליטת הרוזמרין אפשר לשפר את טעמה על ידי הוספת עלים טעימים יותר – עשב לימון, לואיזה, נענע. חליטת הרוזמרין אינה מומלצת לבעלי לחץ דם גבוה. נשים הרות ומניקות – רק לאחר יעוץ אישי.