ניוזלטר: הסאקרום – זוהי עצם העניין

לקראת חג האהבה – ט"ו באב אני מקדישה את הגליון לעצם הסאקרום. העצם המשולשת הנמצאת בתחתית עמוד השדרה תעמוד במרכז הגליון בו אפרט על משמעותה העצומה של הסאקרום ותקינותה לתפקודים השונים בחיינו, ובפרט בנושאי רביה ומיניות.

תאניםהסאקרום מורכבת למעשה מחמש עצמות נפרדות, הנמצאות בתחתית עמוד השדרה מעל עצם הזנב, ומתאחות לקראת גיל 25 לעצם אחת. הסאקרום היא למעשה החלק האחורי של האגן המחזיק בתוכו את כל אברי הרביה והמין וכן את שלפוחית השתן והרקטום. דרך הסאקרום עוברים עצבים רבים האחראים לתפקוד התקין של אברי האגן, ואצל נשים – שתי רצועות חזקות מחברות את העצם לרחם.

הפגיעה בסאקרום

פגיעה בסאקרום מתרחשת לרוב כתוצאה מנפילה או תאונה שפגעו בגב התחתון או באחד מצדי האגן. הפגיעה הבעייתית ביותר היא זו המתרחשת בילדות או בנערות. מכה חזקה בסאקרום גוררת בעקבותיה יצירה של רקמה צלקתית באזור הפגיעה. הרקמה הזו, כשאינה מטופלת יכולה לגדול ולהביא להתאחות לא תקינה של העצם בהמשך הגדילה. רקמת הצלקת וההתאחות הבעייתית יכולים לגרום לפגיעה בעצבים שעוברים דרך הסאקרום וכן למשיכה של רצועות הרחם והסטתה ממקומה הטבעי.

כיצד משפיעה פגיעה בסאקרום על הפוריות?

סאקרום פגועה יכולה לנטות לאחד הצדדים ולמשוך איתה את רצועות הרחם המחוברות אליה. הפגיעה יכולה להעביר את הרחם ממצב קדמי למצב אחורי או להביא לנטיה שלה לאחד הצדדים. פגיעה כזו ברצועות הרחם יכולה להשפיע מאוד על הפוריות, כמו שהוסבר בהרחבה בגליון הקודם. בנוסף, רקמת הצלקת כתוצאה מהפציעה יכולה להפעיל לחץ ולהפחית את פעילותם של עצבים רבים הקשורים לתפקוד תקין של מערכת הרביה.

כיצד משפיעה סאקרום פגועה על תהליך הלידה?

כאשר עצם הסאקרום התאחתה בצורה לא תקינה כתוצאה מפגיעה, יכול להווצר למעשה מה שנקרא ברפואה הקונבנציונלית "אגן צר", הסאקרום למעשה נכנסת לתוך תעלת הלידה ומצרה אותה, תוך הפרעה למעבר התקין של העובר. למרות שבאופן כללי, שכיבה על הגב אינה תנוחה מומלצת ללדת בה, נשים שיודעות שהסאקרום שלהן בעייתית, חייבות לעשות כל מאמץ כדי להמנע מלידה בצורה כזו, שכן הסיכוי של לידה כזו להסתבך גבוה. חשוב לאמץ תנוחת לידה שתאפשר מפתח מקסימלי של תעלת הלידה על מנת לא להצר עוד יותר את המעבר.

כיצד משפיעה פגיעה בסאקרום על המיניות?

העצב הפודנדלי, האחראי בין היתר על עצבוב אברי המין, יוצא מהסאקרום ושולח סיבים העוברים דרך חוליותיו וכן דרך עצם הזנב. פגיעה בסאקרום יכולה להשפיע על חדות התחושות, על היכולת להגיע לאורגזמה ועל עוצמתה וכן על כאבים בעת יחסי מין. לעתים, לאחר לידה קשה יש פגיעה זמנית בעצב והתחושות המיניות נפגעות או נעלמות לתקופה מסויימת. תחושה דומה יכולה להופיע לאחר רכיבה אינטסיבית על אופניים. המטפלים המסורתיים של שבט בני המאיה שמהם שאבה שיטת ARVIGO את מקורותיה, היו מטפלים בבעיות בתפקוד המיני, בין היתר, על ידי עיסוי של אזור הסאקרום.

כיצד משפיעה פגיעה בסאקרום על מערכות הפינוי?

אותו העצב הפודנדלי שמטפל בעניני מיניות אחראי גם על תפקוד הסוגרים האחראיים על מתן שתן וצואה. בעיות רבות של דליפת שתן, בעיקר אחרי לידה, מקורן בלחץ שהפעיל העובר על הסאקרום או על עצם הזנב והפגיעה העצבית כתוצאה מכך. הנושא של "שלפוחית רגיזה" קשור קשר הדוק לתפקודו התקין של העצב הפודנדלי ומכאן למבנה תקין של הסאקרום. גם עצירות כרונית יכולה לעתים להיות תוצאה של בעיה מבנית בסאקרום – הסאקרום יכולה להפעיל לחץ על הרקטום ובכך להצר פיזית את המעבר, או שהפגיעה העצבית בה מחלישה את העצבוב הקשור ביציאות.

האם ניתן לשפר את מצב הסאקרום?

בגלל חשיבותה ורגישותה של עצם הסאקרום הטיפול והעיסוי שלה דורש ידע רב ומיומנות מקצועית. חשוב לוודא שמי שמטפל בכם באזור רגיש זה, ובפרט בזמן הריון, מוסמך ויודע היטב מה הוא עושה.
כחלק מעבודת העיסוי לחיזוק הרחם, אני מקדישה לעבודה על הסאקרום תשומת לב ומחשבה רבה. פעמים רבות אני יכולה לחוש במהלך הטיפול את מיקום הפגיעה בסאקרום ולא אחת קורה שנשים נזכרות בנפילה שהביאה לפגיעה תוך כדי הטיפול. עבודת העיסוי המיוחדת באזור הסאקרום מביאה לתוצאות טובות מאוד ברוב המקרים. עבודה עדינה ומדוייקת על הסאקרום יכולה לעזור מאוד גם בתקופת ההריון. ההורמונים של ההריון גורמים להגמשה והרחבה של עצמות האגן כך שבמגע עדין יחסית ניתן להגיע לתוצאות מעולות המתבטאות בין היתר בהקלה על כאבי גב ובלידות קלות ומהירות יותר.