ניוזלטר: הסאקרום – זוהי עצם העניין

לקראת חג האהבה – ט"ו באב אני מקדישה את הגליון לעצם הסאקרום. העצם המשולשת הנמצאת בתחתית עמוד השדרה תעמוד במרכז הגליון בו אפרט על משמעותה העצומה של הסאקרום ותקינותה לתפקודים השונים בחיינו, ובפרט בנושאי רביה ומיניות.

תאניםהסאקרום מורכבת למעשה מחמש עצמות נפרדות, הנמצאות בתחתית עמוד השדרה מעל עצם הזנב, ומתאחות לקראת גיל 25 לעצם אחת. הסאקרום היא למעשה החלק האחורי של האגן המחזיק בתוכו את כל אברי הרביה והמין וכן את שלפוחית השתן והרקטום. דרך הסאקרום עוברים עצבים רבים האחראים לתפקוד התקין של אברי האגן, ואצל נשים – שתי רצועות חזקות מחברות את העצם לרחם.

הפגיעה בסאקרום

פגיעה בסאקרום מתרחשת לרוב כתוצאה מנפילה או תאונה שפגעו בגב התחתון או באחד מצדי האגן. הפגיעה הבעייתית ביותר היא זו המתרחשת בילדות או בנערות. מכה חזקה בסאקרום גוררת בעקבותיה יצירה של רקמה צלקתית באזור הפגיעה. הרקמה הזו, כשאינה מטופלת יכולה לגדול ולהביא להתאחות לא תקינה של העצם בהמשך הגדילה. רקמת הצלקת וההתאחות הבעייתית יכולים לגרום לפגיעה בעצבים שעוברים דרך הסאקרום וכן למשיכה של רצועות הרחם והסטתה ממקומה הטבעי.

כיצד משפיעה פגיעה בסאקרום על הפוריות?

סאקרום פגועה יכולה לנטות לאחד הצדדים ולמשוך איתה את רצועות הרחם המחוברות אליה. הפגיעה יכולה להעביר את הרחם ממצב קדמי למצב אחורי או להביא לנטיה שלה לאחד הצדדים. פגיעה כזו ברצועות הרחם יכולה להשפיע מאוד על הפוריות, כמו שהוסבר בהרחבה בגליון הקודם. בנוסף, רקמת הצלקת כתוצאה מהפציעה יכולה להפעיל לחץ ולהפחית את פעילותם של עצבים רבים הקשורים לתפקוד תקין של מערכת הרביה.

כיצד משפיעה סאקרום פגועה על תהליך הלידה?

כאשר עצם הסאקרום התאחתה בצורה לא תקינה כתוצאה מפגיעה, יכול להווצר למעשה מה שנקרא ברפואה הקונבנציונלית "אגן צר", הסאקרום למעשה נכנסת לתוך תעלת הלידה ומצרה אותה, תוך הפרעה למעבר התקין של העובר. למרות שבאופן כללי, שכיבה על הגב אינה תנוחה מומלצת ללדת בה, נשים שיודעות שהסאקרום שלהן בעייתית, חייבות לעשות כל מאמץ כדי להמנע מלידה בצורה כזו, שכן הסיכוי של לידה כזו להסתבך גבוה. חשוב לאמץ תנוחת לידה שתאפשר מפתח מקסימלי של תעלת הלידה על מנת לא להצר עוד יותר את המעבר.

כיצד משפיעה פגיעה בסאקרום על המיניות?

העצב הפונדנטלי, האחראי בין היתר על עצבוב אברי המין, יוצא מהסאקרום ושולח סיבים העוברים דרך חוליותיו וכן דרך עצם הזנב. פגיעה בסאקרום יכולה להשפיע על חדות התחושות, על היכולת להגיע לאורגזמה ועל עוצמתה וכן על כאבים בעת יחסי מין. לעתים, לאחר לידה קשה יש פגיעה זמנית בעצב והתחושות המיניות נפגעות או נעלמות לתקופה מסויימת. תחושה דומה יכולה להופיע לאחר רכיבה אינטסיבית על אופניים. המטפלים המסורתיים של שבט בני המאיה שמהם שאבה שיטת ARVIGO את מקורותיה, היו מטפלים בבעיות בתפקוד המיני, בין היתר, על ידי עיסוי של אזור הסאקרום.

כיצד משפיעה פגיעה בסאקרום על מערכות הפינוי?

אותו העצב הפונדנטלי שמטפל בעניני מיניות אחראי גם על תפקוד הסוגרים האחראיים על מתן שתן וצואה. בעיות רבות של דליפת שתן, בעיקר אחרי לידה, מקורן בלחץ שהפעיל העובר על הסאקרום או על עצם הזנב והפגיעה העצבית כתוצאה מכך. הנושא של "שלפוחית רגיזה" קשור קשר הדוק לתפקודו התקין של העצב הפונדנטלי ומכאן למבנה תקין של הסאקרום. גם עצירות כרונית יכולה לעתים להיות תוצאה של בעיה מבנית בסאקרום – הסאקרום יכולה להפעיל לחץ על הרקטום ובכך להצר פיזית את המעבר, או שהפגיעה העצבית בה מחלישה את העצבוב הקשור ביציאות.

האם ניתן לשפר את מצב הסאקרום?

בגלל חשיבותה ורגישותה של עצם הסאקרום הטיפול והעיסוי שלה דורש ידע רב ומיומנות מקצועית. חשוב לוודא שמי שמטפל בכם באזור רגיש זה, ובפרט בזמן הריון, מוסמך ויודע היטב מה הוא עושה.
בעבודתי בשיטת ARVIGO אני מקדישה לעבודה על הסאקרום תשומת לב ומחשבה רבה. פעמים רבות אני יכולה לחוש במהלך הטיפול את מיקום הפגיעה בסאקרום ולא אחת קורה שנשים נזכרות בנפילה שהביאה לפגיעה תוך כדי הטיפול. עבודת העיסוי המיוחדת באזור הסאקרום מביאה לתוצאות טובות מאוד ברוב המקרים. עבודה עדינה ומדוייקת על הסאקרום יכולה לעזור מאוד גם בתקופת ההריון. ההורמונים של ההריון גורמים להגמשה והרחבה של עצמות האגן כך שבמגע עדין יחסית ניתן להגיע לתוצאות מעולות המתבטאות בין היתר בהקלה על כאבי גב ובלידות קלות ומהירות יותר.

סיפור מהקליניקה

כשד' הגיעה אלי לראשונה, על מנת לטפל בקשיי פוריות, היא הגישה לי את השאלון שביקשתי ממנה למלא ושאלה בביישנות "אני חייבת לדעת למה את שואלת אם קשה לי לחוות אורגזמה". מהשיחה שערכנו התברר שלמרות שלד' מערכת יחסים טובה ומספקת, ואין בעברה טראומות מיניות מכל סוג, היא מעולם לא הצליחה לחוות אורגזמה. היא ובן זוגה היו מאוד מתוסכלים מהעניין וכשנוסף לכך הקושי להרות, היא הרגישה שמשהו בסיסי בנשיות שלה "דפוק" לפי הגדרתה.
בעת העבודה על הגב של ד', חשתי שהן הסאקרום והן עצם הזנב שלה פגועות מאוד. היא סיפרה שהיתה ספורטאית תחרותית בילדותה וחוותה אינספור נפילות. במהלך סדרת הטיפולים שעברה בקליניקה, התמקדנו בנוסף לרחם, בטיפול מעמיק בסאקרום ובעצם הזנב. היא הרגישה את השינוי לכל אורך התהליך. כבר באמצע הדרך היא השיגה את האורגזמה הראשונה שלה ובנוסף דווחה שהיא סוף סוף יכולה לשבת. מסתבר שישיבה ממושכת תמיד הכאיבה לה, ועד הטיפול היא חשבה שמדובר במשהו רגיל. שלושה חודשים לאחר מכן הגיע גם ההריון הנכסף.

תרופות מהמטבח

תאנים

תאנים טריות ממולאות בקרם אגוזי קשיו הן ממתק טבעוני נפלא. דרך נהדרת וחושנית להתפנק בחג האהבה. המנה עשירה במינרלים ומהווה מקור טוב לברזל, סידן, אשלגן ואבץ.

רכיבים ל-6 תאנים:

 • 6 תאנים טריות ומתוקות, רצוי סגולות
 • 50 גרם אגוזי קשיו לא מלוחים
 • רבע כפית אבקת קינמון
 • רבע כפית תמצית וניל
 • חצי כוס מים
 • 2 תמרי מג'הול
 • כף סירופ מייפל אמיתי

הכנה:

 1. מסירים מכסה מהחלק העליון של כל תאנה, חופרים בתאנה עם כפית ומרוקנים אותה.
 2. שמים במעבד מזון או בבלנדר את האגוזים, התבלינים, המים והתמרים ומעבדים עד למרקם של קרם חלק.
 3. ממלאים את התאנים בתערובת
 4. מזלפים מעט סירופ מייפל אמיתי על כל תאנה ומגישים.