אנדומטריוזיס

אנדומטריוזיס היא מחלה מתחום המחלות הגניקלוגיות שמתבטאת בכך שתאים של רירית הרחם, נמצאים מחוץ לרחם – על השחלות, החצוצרות ובמקומות שונים, בעיקר באגן.

אנדומטריוזיס

רירית הרחם היא שכבה פנימית ברחם שלנו. מדי חודש הרירית מתעבה, ואם אין הריון, נושרת ומדממת דרך הנרתיק (זהו המחזור החודשי). אצל חולות באנדומטריוזיס, תאים הדומים לרירית הרחם מתיישבים במקומות אחרים באגן, מחוץ לרחם. הם יכולים להתיישב למשל על השחלות, החצוצרות, על הצד החיצוני של הרחם, במעי או בשלפוחית השתן. במקרים נדירים יכולים תאי רירית הרחם להגיע גם לריאות או למוח. כיוון שהתאים האלו מגיבים לשינויים הורמונאליים, גם הם מתעבים במהלך החודש, ובסיומו נושרים ומדממים. הבעיה היא שלדם ולתאים אין לאן לצאת והם נשארים כלואים בחלל הבטן, גורמים תוך כדי כך לכאבים קשים, ציסטות ונגעים שגדלים מחודש לחודש.

כאבים של אנדומטריוזיס

כאשר המחלה במצב קל, לעתים אין כאבים כלל והחולות יגלו שהן סובלות מהמחלה רק דרך בדיקות. כאשר המחלה במצב קשה לעומת זאת  החולות עלולות לסבול מכאבים מייסרים ובלתי נסבלים, לא רק בעת הווסת אלא במהלך החודש כולו! כאבי הווסת של אנדומטריוזיס הם פעמים רבות קשים מנשוא, ודורשים כמויות עצומות של משככי כאבים שלעתים קרובות אינם מועילים.

סימפטומים נוספים של אנדומטריוזיס

בנוסף לכאבים הקשים, פעמים רבות גורם אנדומטריוזיס ליצירת ציסטות על השחלות שעלולות לפגוע באיכות הביציות. פגיעה נפוצה אחרת היא יצירה של הדבקויות בחצוצרות שיכולה לפגוע בפעילותן ולהפחית את סיכוי המפגש בין הזרע לביצית. אם הנגעים נמצאים במעי ייתכנו הפרעות עיכול ודימום בצואה ואם הם בשלפוחית השתן יכולים להופיע דם וכאבים בעת מתן שתן. נשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס יתקשו להרות ועלולות לסבול מכאבים בעת קיום יחסי מין.

מה גורם לאנדומטריוזיס?

נכון להיום לא יודעים מה גורם למחלה אך יש מספר תאוריות המנסות להסביר אותה. רוב הרופאים משוכנעים שבמהלך הווסת יוצאים לחלל הבטן תאי רירית רחם אצל כל הנשים, ולא רק אצל חולות אנדומטריוזיס. אצל אישה בריאה, תאי מערכת החיסון לא מאפשרים לתאים להתיישב במקומות אחרים והם מתפוגגים. תאוריה אחרת טוענת שכלל לא מדובר בתאים שיצאו מהרחם אלא שתאים במקומות שונים בגוף עוברים שינוי כתוצאה משיבוש כלשהו והופכים לתאים הדומים לרירית רחם. אנדומטריוזיס שנמצא בילדות ובעובריות תומך בתאוריה הזו .

כיצד מאבחנים אנדומטריוזיס?

על מנת לאבחן בוודאות אנדומטריוזיס יש צורך בניתוח בו נכנסים אל חלל הבטן ובודקים את הנגעים עצמם. רופאים המתמחים בטיפול במחלה זו יכולים לאבחן את המחלה ברמה גבוהה של וודאות גם דרך פרוצדורות פחות פולשניות כמו בדיקות וגניליות, בדיקות דם ואולטרסאונד. אם את חושדת שיש לך אנדומטריוזיס כדאי לגשת לאבחון באחת המחלקות המתמחות בנושא, גם אם אינך מתכוונת לטפל במחלה בצורה רפואית. למעקב רפואי עשויה להיות חשיבות גבוהה לשמירה על בריאותך.

כיצד מטפלת שיטת ARVIGO באנדומטריוזיס?

באמצעות עיסוי, תזונה וצמחי מרפא ניתן להקל על החולות בכל שלבי החיים, במקביל לטיפול הקונבנציונלי, או בנפרד ממנו. על פי העדויות שהצטברו עד כה ניכר שהשיטה מסייעת לנשים הסובלות מהמחלה באמצעות הפחתת כאבים בזמן הווסת ובעת קיום יחסי מין,  וכן בשיפור מצב הציסטות וההדבקויות באגן.