ניוזלטר: אנדומטריוזיס

החודש ניוזלטר בנושא כאוב במיוחד – אנדומטריוזיס – זוהי מחלה גניקולוגית, אשר בה ניתן למצוא תאי רירית רחם (אנדומטריום) מחוץ לרחם. היא פוגעת לפי ההערכות ביותר מעשרה אחוז מהנשים בגיל הפוריות למרות שנשים רבות אינן מודעות כלל לכך שהן סובלות ממנה.

אנדומטריוזיס היא מחלה לא פשוטה. לא קל לחיות איתה ולא קל לאבחן אותה. המחלה עלולה לגרום לכאבים קשים באגן ולפגוע בתפקודיו השונים, בין היתר בפריון. בגליון זה אתאר את המחלה, מה גורם לה וכיצד ניתן להקל על הסימפטומים ולשפר את איכות החיים במצב קשה זה.

כמה מילים על אנדומטריוזיס

רירית הרחם היא שכבה פנימית ברחם שלנו. מדי חודש הרירית מתעבה, ואם אין הריון, נושרת ומדממת דרך הנרתיק (זהו המחזור החודשי). אצל חולות באנדומטריוזיס, תאים הדומים לתאי רירית הרחם מתיישבים במקומות אחרים באגן, מחוץ לרחם. הם יכולים להתיישב למשל על השחלות, החצוצרות, על הצד החיצוני של הרחם, במעי או בשלפוחית השתן. במקרים נדירים יכולים תאי רירית הרחם להגיע גם לריאות או למוח. כיוון שהתאים האלו מגיבים לשינויים הורמונאליים, גם הם מתעבים במהלך החודש, ובסיומו נושרים ומדממים. הבעיה היא שלדם ולתאים אין לאן לצאת והם נשארים כלואים בחלל הבטן, גורמים תוך כדי כך לכאבים קשים, ציסטות ונגעים שגדלים מחודש לחודש.

כאבים של אנדומטריוזיס

חולות במצב קל, פעמים רבות אינן סובלות מכאבים כלל. לעתים הן מגלות שהן סובלות מהמחלה במהלך בדיקות שגרתיות. חולות במצב קשה לעומת זאת עלולות לסבול מכאבים מייסרים ובלתי נסבלים, לא רק בעת הווסת אלא במהלך החודש כולו!
עבדתי לפני מספר חודשים עם תיירת מארה"ב. היא הגיעה לכאן לבקר את משפחתה רק אחרי שוידאה שיש כאן מטפלת ארויגו שתוכל לקבל אותה, שכן זהו הטיפול היחיד שהצליח להקל על הכאבים שלה לאחר שמשככי הכאבים הרבים שלקחה הפסיקו להשפיע. היא אמרה לי במהלך הטיפול שהחלום שלה הוא שיכרתו את רחמה ושחלותיה. הסבל שלה רב כל כך עד שהיא חולמת על היום שבו הרחם שלה יעלם ואיתו הכאבים.

סימפטומים נוספים של אנדומטריוזיס

בנוסף לכאבים הקשים, פעמים רבות גורם אנדומטריוזיס ליצירת ציסטות על השחלות שעלולות לפגוע באיכות הביציות. פגיעה נפוצה אחרת היא יצירה של הדבקויות בחצוצרות שיכולה לפגוע בפעילותן ולהפחית את סיכוי המפגש בין הזרע לביצית. אם הנגעים נמצאים במעי ייתכנו הפרעות עיכול ודימום בצואה ואם הם בשלפוחית השתן יכולים להופיע דם וכאבים בעת מתן שתן. נשים רבות הסובלות מאנדומטריוזיס יתקשו להרות ועלולות לסבול מכאבים בעת קיום יחסי מין.

מה גורם לאנדומטריוזיס

נכון להיום לא יודעים מה גורם למחלה אך יש מספר תאוריות המנסות להסביר אותה. רוב הרופאים משוכנעים שבמהלך הווסת יוצאים לחלל הבטן תאי רירית אצל כל הנשים, ולא רק אצל חולות אנדומטריוזיס. אצל אישה בריאה, תאי מערכת החיסון לא מאפשרים לתאים להתיישב במקומות אחרים והם מתפוגגים. תאוריה אחרת טוענת שלא מדובר בתאים שיצאו מהרחם אלא שתאים במקומות שונים בגוף עוברים שינוי כתוצאה משיבוש כלשהו והופכים לתאי רירית רחם.

כיצד מטפלת שיטת ARVIGO באנדומטריוזיס

באמצעות עיסוי, תזונה וצמחי מרפא ניתן להקל על החולות בכל שלבי החיים, במקביל לטיפול הקונבנציונלי, או בנפרד ממנו. השיטה מסייעת לנשים הסובלות מהמחלה בשלושה מישורים:
 1. הפחתת רמת הכאב – נשים שמעוניינות להרות ואינן יכולות לקחת עוד תרופות המדכאות את המערכת ההורמונלית שלהן, או נשים שאינן מעוניינות להמשיך בתרופות אלו מסיבה כלשהי, עשויות לסבול מאוד מכאבים בתקופה זו. באמצעות העיסוי ניתן, במקרים רבים, להפחית את רמות הכאב, לאפשר להן לקיים יחסי מין ולשפר את איכות חייהן.
 2. העלמה או הקטנה של ציסטות שחלתיות – פעמים רבות במהלך הטיפולים נעלמו או קטנו מאוד ציסטות שחלתיות הנובעות מאנדומטריוזיס.
 3. הפחתת הדבקויות באגן – הדלקת התמידית והניתוחים שנאלצות הנשים לעבור גורמת פעמים רבות להדבקויות באגן. העיסוי הוא הדרך האידיאלית לשפר את תפקוד אברי האגן שנפגעו מהדבקויות אלה.

כיצד מטפלת הרפואה הקונבנציונלית באנדומטריוזיס

האבחון הראשוני נעשה לרוב באמצעות תשאול ובדיקות אולטרסאונד, אך אלו מספקים מידע לגבי מוקדים שנמצאים בשחלות בלבד. אם יש חשד לאנדומטריוזיס מפושט יש צורך בהתערבות ניתוחית לצורך האבחנה. באמצעות מכשור המוחדר לבטן מסתכלים אל תוך חלל הבטן עצמו על מנת להעריך את חומרת המצב.
הפתרון המיידי לכאבים הוא כמובן משככי כאבים, אך מלבדם יש לרפואה הקונבנציונלית מספר פתרונות לטיפול, חלקם ניתוחיים וחלקם הורמונאליים. חלק מהנשים מגיבות היטב לנטילת גלולות ברצף שמונעת את הגעת המחזור. על חלק אחר משפיעות זריקות הורמונאליות שמפסיקות את הפעילות ההורמונאליות ולמעשה מכניסות אותן באופן זמני לגיל המעבר. באמצעות ניתוחים ניתן לרוב להסיר את הנגעים שנוצרו באגן ולתת לאישה פסק זמן, עד להווצרות המוקדים מחדש. לרוב מנצלים פסק זמן זה על מנת להרות אך יש לקחת בחשבון שלעתים הניתוחים עצמם יגרמו להדבקויות באברי הרביה שעלולות לפגוע בפריון. לפעמים נאלצים המנתחים לכרות את החצוצרות במהלך הניתוח, מה שיחייב את האישה לעבור תהליכי הפריית מבחנה על מנת להרות.

חשוב מאוד שאישה הסובלת מאנדומטריוזיס ונמצאת בטיפולי פריון, תוודא שהיא מטופלת אצל רופא המומחה הן לפריון והן לאנדומטריוזיס. ניתן ללוות את התהליך בטיפולים בשיטת ARVIGO.

מה עוד יכול לעזור לטיפול באנדומטריוזיס

נשים רבות יפיקו תועלת רבה משינויים באורח החיים. תזונה בריאה המותאמת לאנדומטריוזיס יכולה לעזור מאוד לשלוט ברמת הדלקתיות בגוף ומכאן גם ברמת הכאב. פעילות גופנית סדירה יכולה לעזור גם היא ובעיקר פעילות המותאמת למצב ולאישה. כמעט לכולן תתאים הליכה, ולחלק יכולים להתאים גם ריקוד (ובפרט ריקודי בטן), שחיה, יוגה ופלדנקרייז.

סיפור מהקליניקה

כשמדובר באנדומטריוזיס, מדובר לרוב בתהליכים ארוכים הכרוכים בעבודה קשה, עליות וירידות, התמדה ואמונה. כזה הוא סיפורה של ב' שאובחנה כסובלת מאנדומטריוזיס קשה. ב' הגיעה אלי מיואשת כואבת ועצובה אחרי טיפול ההפריה השביעי שנכשל. כל טיפול כזה גבה ממנה מחיר עצום. עד לתחילת נסיונותיה להרות היתה מטופלת בתרופות שדכאו את המערכת ההורמונלית שלה לחלוטין. גלי החום, היובש הוגינלי ומצבי הרוח היו מחיר פעוט שהיתה צריכה לשלם על מנת לא לסבול את הכאבים העזים, המשתקים והמשביתים שחוותה לפני שהחלה בטיפול התרופתי. עתה, כשניסתה להרות, נאלצה לחוות את הכאבים המייסרים האלה שוב ושוב, ובעוצמות גבוהות מהרגיל בשל הטיפול ההורמונאלי האינטנסיבי שהחמיר את מצבה.

העבודה עם ב' לא היתה קלה. הבטן שלה היתה רגישה ומלאת הדבקויות, אך באורח פלאי להגדרתה, בתום כל טיפול תמיד הרגישה טוב יותר וזכתה לכמה ימים של הקלה. בנינו יחד תפריט תזונתי מותאם לאורח חייה והיא גילתה שהמנעות ממספר מוצרי מזון מפחיתה באופן ניכר את רמת הכאבים שלה. השינויים קרו לאט אך בהתמדה. עם הזמן היא שמה לב שהדם בצואה נעלם. יחסי המין כמעט ולא הכאיבו יותר, והטיפולים, גם אלו שנכשלו, עברו בקלות יחסית, חלקם אף ללא משככי כאבים. כמעט שנה חלפה עד שהגיע ההריון הנכסף, היום ב' היא אם מאושרת לתינוקת מתוקה שהגיעה לעולם לאחר הריון תקין ולידה טובה.

תרופות מהמטבח

מרק דלעת בכורכום

סלקהכורכום הוא תבלין נפלא לאנדומטריוזיס ולכל מצב דלקתי שהוא. שילובו במרק כתום טחון, מעבר לשילוב הטעמים המוצלח, מרגיע את המעיים ומאפשר ספיגה טובה ושפע של מינרלים. מנה נהדרת לימים החורף הקרים.

רכיבים:

 • 2 בצלים חתוכים גס
 • 1 ק"ג דלעת נקייה, קלופה וחתוכה גס (כ-600 גרם לאחר ניקוי)
 • 1 בטטה קטנה חתוכה גס
 • 1 ליטר מים רותחים
 • 1 כפית גדושה כורכום
 • מלח ים, פלפל שחור
 • רבע אגוז מוסקט מגורר

אופן ההכנה:

 • מניחים בסיר את הבצלים, הדלעת, הבטטה ושמן הזית, מערבבים, מכסים ומאדים כך על אש נמוכה ללא תוספת נוזלים במשך 20 דקות. מדי פעם מערבבים
 • מוסיפים את המים הרותחים, הכורכום, המלח והפלפל, מביאים לרתיחה נוספת, מנמיכים את הלהבה, מכסים ומבשלים 30 דקות
 • כשהירקות רכים, טוחנים את המרק בבלנדר, מוסיפים את אגוז המוסקט, מתקנים תיבול, מבשלים עוד חמש דקות ומסירים מהאש

עדכונים מהקליניקה

 1. מחר, ה 12/12 הוא היום האחרון להרשמה לסדנת ARVIGO במחיר ההרשמה המוקדמת. את תכני הסדנה ניתן לראות כאן.
 2. בין התאריכים 28-30/12 אעדר מהקליניקה על מנת ללוות את הסדנה.